Човек от близкия кръг на руския президент Владимир Путин през последните седмици директно изрази несъгласието си с действията му във войната на Русия срещу Украйна, става ясно от информация, получена от американското разузнаване, пише Washington Post.

Според журналисти информацията е счетена за достатъчно важна, за да бъде включена в ежедневния брифинг на президента на САЩ Джо Байдън за разузнаването, както и предадена на други американски служители.

Недоволството, изразено от човек от близкото обкръжение на Путин, се дължи на факта, че той посочил неефективното управление на военната кампания и грешките, допуснати от тези, които я ръководят. А някои от източниците на руската WP, интервюирани по този въпрос, дори твърдят, че наближава "повратна точка" за политическото бъдеще на Путин.

Изданието казва, че тази критика е „най-яркото доказателство за вълнение в руското ръководство по въпроса за войната, в която Москва претърпя катастрофални провали, което принуди Путин да нареди мобилизацията“.

WP твърди, че не е в състояние да разкрие самоличността на този противник на диктатора, въпреки че името му фигурира в докладите на американското разузнаване.

Новите разузнавателни данни, съчетани с коментари от други руски и западни официални лица, които журналистите на вестника успяха да получат при условие за анонимност, подчертават разделенията във висшите кръгове на Путин - където отдавна се притесняват да предоставят лоши новини на диктатор, който се вижда като по-изолиран от всякога в историята на 22-годишното си управление, пише вестникът.

Авторите на материала напомнят, че броят на тези, които Путин смята за близки или доверени лица - помощници или съветници, е малък и се състои главно от бившите му колеги в КГБ и тези, с които се е срещал или е работил през 90-те години на позиция заместник-кмет на Санкт Петербург веднага след разпадането на СССР.

И докато служители на разузнаването все още не виждат признаци, че Путин е на път да бъде отстранен от поста, безусловната лоялност, на която се радва от години, сега може да му се изплъзне.

„От началото на окупацията [на териториите на Украйна] сме свидетели на нарастващо безпокойство от страна на някои близки сътрудници на Путин“, каза представител на западното разузнаване, цитиран от WP. „Нашите оценки показват, че те са особено загрижени за скорошните руски жертви, погрешни директиви [на Кремъл] и големи военни грешни изчисления.“

Втори високопоставен западен служител каза, че нарастването на вътрешното напрежение в Москва "е в съответствие с обрата, който [военната] кампания предприе срещу руснаците, и с атмосферата в Кремъл". „Има много хора, които са убедени, че нещата не вървят много добре или че това е грешен начин на действие“, каза източникът пред изданието.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в коментар за WP призна, че в редиците на руското ръководство има разногласия и дебати, включително на фона на решението на Путин да обяви мобилизация. Въпреки че говорителят на Кремъл се опита да омаловажи ролята на подобни противоречия.

„Има разногласия по такива моменти. Някои смятат, че трябва да действаме по различен начин“, каза Песков пред изданието. „Но всичко това е част от нормален работен процес.“ Отговаряйки на въпрос за разногласията в най-близкото обкръжение на Путин, Песков каза: „Има работни дискусии: за икономиката, за провеждането на „военна операция“. Има дискусии за образователната система. Това е част от нормален работен процес и не е знак за раздяла."

В същото време Песков каза, че докладът на американското разузнаване, че определено лице от най-близкото обкръжение на Путин е отправило пряко предизвикателство към руския диктатор, "е абсолютно невярно".

WP обаче припомня, че проблемите на Путин на бойното поле в Украйна напоследък се изостриха от безсистемната мобилизация в страната.

„Струва ми се, че позицията му е нестабилна“, каза едно от руските официални лица за Путин в деня на обявяването на мобилизацията. „През всичките тези месеци чувахме, че половината свят е на наша страна. Въпреки това нито Моди, нито Си сега подкрепят всичко това“, каза руският източник, имайки предвид индийския премиер Нарендра Моди и китайския лидер Си Дзинпин , които значително се дистанцираха от водената от Русия война и самия Путин по време на среща на върха в Самарканд, Узбекистан.

В друг разговор с WP по-рано тази седмица същият руски служител каза, че не е чувал Путин да е бил предизвикан от някой от вътрешния му кръг. Въпреки това „има протести“ от страна на ръководителите на парламентарни комисии за това как Путин и руското военно командване водят война, каза той, по-специално относно „защо армията не е правилно снабдена и защо кампанията не върви както трябва. ”

Високопоставени служители на разузнаването в Европа казаха пред WP, че все още не са запознати с докладите на американското разузнаване за нови критики към Путин и не знаят някой близък до него да се е осмелил да отправи такова директно предизвикателство.

Някои от тези служители на западното разузнаване обаче казаха, че пукнатините на много нива в руската система стават все по-очевидни. Аргументирайки това заключение, те посочиха зачестилите изблици на критика и обвинения срещу руските въоръжени сили, специалните служби и местните власти в Руската федерация.

Високопоставен служител на европейското разузнаване посочи нарастващата "критика към Путин зад гърба му", включително в Кремъл. „Те го виждат като упорит и обсебен от Украйна – и не е задължително да споделят тази мания“, каза източникът пред WP.

Друг служител на разузнаването от Европа описва ситуацията по следния начин: „Има изкупителни жертви. Издирват се виновните. Всичко това се случва“.

И двама руски бизнесмени, които са в контакт с политически фигури в Руската федерация, потвърдиха подобни настроения и казаха, че следващите седмици могат да бъдат решаващи за бъдещето на Путин и какви решения ще вземе по отношение на войната.

Ако руската армия не успее да намали загубите си, ще започне вътрешна борба, предположи един от двамата събеседници на WP, член на руския бизнес елит. „Това е повратна точка“, казва той.

В същото време високопоставен служител в една от балтийските страни призова да не се обнадеждаваме твърде рано.

„Всички са заинтересовани да търсят знаци, че Русия се срива и наистина може да се наблюдава вътрешно напрежение. Но сега Русия е поставена на бойна нога и все още е в движение. Не виждаме нищо, което да показва друго“, каза служителят.

Отделно WP припомня, че неуспехите на руската армия на фронта наскоро доведоха до „рядък прилив на недоволство“, както и до остри критики към руския министър на отбраната Сергей Шойгу и високопоставени руски генерали. Сред тези гласове бяха Рамзан Кадиров, Евгений Пригожин и дори херсонският сътрудник Кирил Стремоусов, който каза дословно следното: „Мнозина казват, че министърът на отбраната, който е допуснал такова състояние на нещата, може като офицер да се застреля. Но знаете ли, думата "офицер" за мнозина е неразбираема дума.

Превод: GlasNews