Известно е, че някои хора имат генни мутации, които правят почти невъзможно заразяването с ХИВ. Именно такива „защитни“ варианти на гени се опита да "използва" китайският учен Хе Джианкуи за първото в света генетично модифицирано бебе. Може би има генетични особености, които позволяват на някои от хората да избегнат „ковида“? Нали, дори и в семейства, където има болен от коронавирус, понякога не всички негови членове се заразяват.
Кой и защо може да има късмет, за да не се разболее - отговаря пред КП имунологът, кандидат на медицинските науки, генералният директор на фирма за научни изследвания Николай Крючков.
„Мога да предложа поне три варианта, когато човек няма да се разболее при среща с коронавирус“, казва експертът.
1. Човекът има много бърз и силен неспецифичен (тоест вроден) имунитет. При сравнително малка вирусна „доза“ такъв имунитет ще работи на нивото на горните дихателни пътища и ще попречи на инфекцията да проникне по-нататък в тялото. Ако някои клетки започнат да се заразяват, тогава местният имунитет бързо ще спре този процес. Тоест човек по принцип няма да бъде заразен.
В този случай няма да има никакви симптоми. Но и имунитет към коронавирус, най-вероятно, няма да възникне.
2. Човек се е заразил. Но той обикновено има силен имунен отговор. Например, за скметка на кръстосан имунитет (кръстосана реактивност). Това е възможно, да речем, при хора, които са били болни от сезонни коронавируси ("обикновени" настинки). Те могат да задържат силни антитела в телата си, които се свързват добре с „вражески агенти“ (антигени), които разпознават области от новия коронавирус, които са подобни на сезонните коронавируси. Или клетки с имунна Т памет, останали от предишни срещи със сезонни коронавируси.
В резултат на това се активира ранен специфичен имунен отговор. Да, далеч от всички антигени (фрагменти) на новия вирус, но това е достатъчно, за да може тялото да се пребори по-бързо с инфекцията.
Николай Крючков Снимка: Личен архив
3. Организмът като цяло е силен, не е склонен към тромбози, към неадекватни имунни реакции. Човек се е заразил, имунният отговор се развива по обичайния начин, но болестта протича или в лека форма, или е безсимптомна. Някой може дори да не забележи, да не обърне внимание. Например, кашляш един - три дни и това е всичко. В този случай инфекцията е била и остава специфичен имунитет.
„Като имаме предвид наличните данни, все още не можем да определим дали има генотип, при който на човек е гарантирано, че няма да се зарази с коронавирус“, отбелязва Николай Крючков. - Теоретично може да има характеристики на рецептори, поради които вирусът изобщо не може да проникне в организма (това е случаят с ХИВ). Или, може би, има генетично обусловено състояние на неспецифична имунна система (вроден имунитет), благодарение на което организмът реагира много бързо на някои вируси и успява да се справи с тях още преди развитието на мощен специфичен имунен отговор.
Засега говорим за хипотези. Важно е да се разбере, че във всяка ситуация влияе комплекс от различни фактори: „дозата“ на вируса, състоянието на организма като цяло и имунната система в момента, подчертава експертът.
Превод: Glas.bg