Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия и бивш президент Дмитрий Медведев заяви днес, че сключването на споразумението за природните богатства между Украйна и САЩ означава, че американският президент Доналд Тръмп е принудил Киев да плаща за бъдещата американска военна помощ, предаде Ройтерс.

 Споразумението, подписано във Вашингтон вчера, ще предостави на САЩ привилегирован достъп до нови споразумения за разработването на полезните изкопаеми в Украйна и до инвестиции за възстановяването на страната.

„Тръмп така пречупи режима в Киев, че украинците ще трябва да плащат за американската помощ с минерални ресурси. Сега те ще трябва да плащат за военни доставки с националното богатство на изчезваща държава“, заяви Медведев на профила си в социалната мрежа „Телеграм“.

 
 Споразумението за природните богатства беше постигнато в момент, когато САЩ заявяват, че са все по-разочаровани от това, че Москва и Киев не започват за мирни преговори. 

САЩ и Украйна подписаха споразумение за природните ресурси

Москва твърди, че е готова за директни преговори с Украйна и че е отворена за дълготрайно мирно споразумение, но че заложените въпроси са толкова сложни, че процесът не може да бъде пришпорван.

Киев заявява, че се застъпва за незабавно безусловно прекратяване на огъня за поне 30 дни. Руският президент Владимир Путин заяви, че е съгласен по принцип, но че има много въпроси, които трябва да бъдат изяснени, преди това да може да се случи.

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня от 8 до 10 май, когато Русия ще проведе тържества по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия през Втората световна война. 

Кремъл заяви, че Русия сама по себе си притежава огромно минерално богатство и предложи потенциални споразумения за сътрудничество със САЩ в Арктика и на други места, пише bTV.

Ройтерс цитира бившия съветник в Кремъл Сергей Марков, според когото сделката между Вашингтон и Киев ще затрудни постигането на целите на Русия в Украйна чрез мирни преговори, тъй като Тръмп е създал „механизъм за оправдаване“ на нови разходи за войната.

„САЩ започват да се възприемат като своеобразен съсобственик на Украйна. Следователно, те ще заемат позиция, която считат за проукраинска“, прогнозира Марков.