Нова Земля може да бъде използвана за провеждане на демонстрационен ядрен взрив в Русия. Това мнение сподели военният експерт и бивш член на Комисията на ООН по биологични и химически оръжия Игор Никулин.
Експертът припомни, че именно там е извършен взривът на 58-мегатонната водородна бомба Кузкина майка, както и десетки други тестове. Никулин е убеден, че Русия трябва да покаже на Запада своята ядрена мощ и статут на велика ядрена сила.
На свой ред заместник-директорът на изследователските програми на СВОП Дмитрий Суслов отбеляза, че именно политиката на възпиране (заплашване) може да попречи на Украйна да използва западни оръжия за нападение на руска територия извън зоната на войната.
Суслов обясни, че в близко бъдеще украинските власти може да поискат разрешение от Запада за подобни атаки. Това обаче може да изведе конфликта в Украйна на ново ниво. Така САЩ и НАТО реално ще влязат в конфликт с Русия.
В същото време Суслов добави, че Западът е склонен да вярва, че цената на поражението на Украйна за Запада ще бъде по-голяма, отколкото при пряк сблъсък с Москва. Тази логика ще доведе до Трета световна война.
За да предотврати ескалацията на конфликта, когато западните оръжия атакуват руска територия, Москва трябва да нанесе удар с ядрено оръжие, отбеляза Суслов. А демонстрацията на ядрената гъба ще покаже на Запада „какво е предотвратило войните между великите сили след 1945 г.“ и това е „страхът от ядрена война“.
„За да потвърдим сериозността на намеренията на Русия и да убедим нашите опоненти в готовността на Москва за ескалация, си струва да обмислим провеждането на демонстрационен (тоест не боен) ядрен взрив“, каза Суслов. Отделно той заяви и необходимостта от провеждане на учения по използване на стратегическите ядрени сили.
Военният политолог Владимир Козин в интервю за Ukraina.ru каза, че за да демонстрира готовността си да използва тактическо ядрено оръжие, Русия не трябва да се оттегля от Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити. Необходимо е само провеждане на учения за тестване на използването на тактически ядрени оръжия и разполагане на допълнителни носители на нестратегически ядрени оръжия.
Подходяща за извършване на въздушна експлозия на тактическа ядрена бойна глава, както смята Козин, е Нова Земя.
Отделно експертът подчерта необходимостта от коригиране на ядрената стратегия на Русия за предотвратяване на превантивни удари от ядрени сили, което също така предвижда пълна проверка на бойната готовност за използване на стратегически оръжия с повишена точност.
Сред мишените на Русия са САЩ, Франция и Великобритания, както и Белгия, Италия, Холандия, Турция и Германия, където се намират американски тактически ядрени оръжия.
В същото време министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в разговор с медиите назова условията, при които Русия, освен да се откаже от едностранния мораториум върху разполагането на ракети със среден и по-малък обсег, ще предприеме стъпки към ядрено възпиране.
Той каза, че това е възможно, ако САЩ разположат свои ракети в Европа или Азиатско-тихоокеанския регион. Според него реакцията на Русия може да бъде предизвикана от изпълнението на плановете на САЩ за разполагане на наземни ракети със среден и по-малък обсег.
Така той обясни, че „в този случай отказът от едностранните самоограничения, въведени от Русия след оттеглянето на САЩ от Договора за РСМД, е неизбежен“.
Според него Москва може да предприеме "допълнителни стъпки" за ограничаване на ядрената опасност.
„В края на краищата американските ракети с предно базиране ще могат да прикриват командни пунктове и локации на нашите ядрени сили“, обясни Лавров.
Той също така подчерта, че окончателното решение по подобни въпроси е в изключителната компетентност на президента на Руската федерация. И все пак Лавров посочи „предизвикателство за сигурността“, което би било разполагането от Вашингтон на ракети от горния клас в европейски обекти и Азиатско-тихоокеанския регион.
Дипломатът каза, че съвместното изявление на Русия и Китай, направено след посещението на руския лидер в Китай, показва, че Пекин също възприема подобни действия на САЩ като пряка заплаха.
„Затова ние и нашите китайски партньори се съгласихме да увеличим сътрудничеството, за да отблъснем безотговорното поведение на Вашингтон, което подкопава международната стабилност“, цитира Лавров РИА Новости.
Припомняме, че по-рано Съединените щати обявиха намерението си да разположат ракети в Индо-тихоокеанския регион в близко бъдеще.
В отговор Москва обяви усъвършенстване и освобождаване на ракети със среден и по-малък обсег и заяви, че в случай на действие на САЩ едностранният мораториум върху разполагането ще бъде премахнат.
Прочетете още
- 14:00 Как да си направим кална алея пред блока – пловдивчанин ни показа СНИМКИ
- 12:00 Ще се къпят в щастие: три зодии, които ще имат късмет до края на април
- 15:00 Баба къса теменужки в Морската градина, в Мрежата се разрази дискусия СНИМКИ
- 13:22 Зверско задръстване на изхода на Симитли по пътя за Кулата СНИМКИ