Русия заяви, че е "напълно готова" за конфликт с НАТО в Арктика. Това заяви външният министър Сергей Лавров.
Арктика е най-северната точка на Земята, включваща територия, принадлежаща на осем държави: Норвегия, Швеция, Финландия, Дания, Канада, САЩ, Исландия и Русия. Всички страни с изключение на Русия са членове на НАТО.
„Арктика не е територия на Северноатлантическия алианс“, каза Лавров.
„Виждаме, че НАТО засилва ученията, свързани с възможни кризи в Арктика, нашата страна е напълно готова да защитава своите интереси във военно, политическо и технологично отношение“, каза той, пише Politico.
Както знаете, Финландия се присъедини към НАТО през април миналата година в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, а Швеция последва примера през март тази година, като стана съответно 31-вият и 32-ият член на алианса.
Лавров обаче предупреди, че "Арктика не е територия на Северноатлантическия алианс" и каза, че други, неарктически страни като Китай и Индия имат интереси там.
Миналата година един от висшите дипломати на Москва каза, че Финландия "първа ще пострада", ако избухне война между НАТО и Русия. Постоянният представител на Русия в международните организации във Виена Михаил Улянов също беше възмутен от решението на Финландия да подпише Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната със Съединените щати през декември, което даде на американските войски достъп до финландските бази и позволи на Съединените щати да съхраняват военна техника на финландски почва.
„Това вече е сериозно предизвикателство“, каза той.
През февруари Русия също спря годишните плащания към Арктическия съвет, междуправителствен форум на арктическите страни, след като други членове бойкотираха участието на Москва след нахлуването й в Украйна, въпреки че известно сътрудничество оттогава се възобнови.
Китайското правителство заяви през 2018 г., че страната е „близко-арктическа държава“ и има пълното право да използва ресурсите на региона, както и да участва в управлението му. Предвижда се да се изследват и добиват нефт, газ и минерални ресурси както от сушата, така и в морето, както и да се използват морски транспортни маршрути за доставка на стоки до Европа и износ на минерали от Колския полуостров, както и гори от северните райони на Руската федерация.
От времето на Втората световна война до наши дни в северозападната част на Гренландия, близо до едноименното село, съществува и се поддържа базата на американските военновъздушни сили Туле.
Прочетете още
- 11:10 Шофьор опроверга АПИ за състоянието на фаталния път в Плевенско ВИДЕО+СНИМКИ
- 16:00 Безусловна помощ във Варна - момичета спряха на пътя и помогнаха на непознати
- 13:00 Страх край детската площадка: Психично болен мъж с паве примамва деца в Свищов ВИДЕО
- 15:00 Посред бял ден: обвиниха младеж в кокошкарска кражба СНИМКИ