Руският президент Владимир Путин заяви, че европейските страни нямат право да предявяват искания към Москва. Според него в исторически план европейските държави са свикнали да диктуват условия на своите васали, но сега се оказват в положение, в което от тях се изисква да предприемат определени действия.

Путин смята, че Европа трябва да се замисли за причините за настоящата ситуация и да насочи исканията си в друга посока.

Той също така отхвърли всякакви ултиматуми от западни страни.

„В продължение на хиляди години те са искали всичко от своите васали и сега искат всичко от тях. Нека си седят вкъщи с исканията си и си мислят как са стигнали дотук в живота си“, каза руският лидер.

Засягайки ролята на Европа в преговорите за разрешаване на конфликта в Украйна, Путин отбеляза, че участието на европейските държави остава търсено. Той обаче изрази съмнение в тяхната обективност, като подчерта, че много лидери на ЕС се ангажират да подкрепят Киев. За разлика от тях руският лидер смята, че новоизбраният президент на САЩ има повече свобода на действие по този въпрос.

„Факт е, че за разлика от новия президент на Съединените щати, политическите лидери на европейските държави са свързани с настоящия режим и са ангажирани“, каза Владимир Путин.

По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че участието на Европейския съюз в преговорите с Русия е важно условие за постигане на мир. Той също така изрази надежда за бързо прекратяване на въоръжената конфронтация и предложи създаването на алтернативен военно-политически съюз, ако е невъзможно присъединяването към НАТО в близко бъдеще.

Зеленски заплаши да създаде "НАТО в Украйна", ако страната не бъде приета в алианса

Путин на свой ред коментира подхода на новия американски президент Доналд Тръмп за разрешаване на конфликта, като отбеляза, че той се стреми да стабилизира политическата ситуация в Украйна и да консолидира обществото. Руският лидер подчерта, че Москва също е заинтересована от постигането на мирно уреждане възможно най-скоро.

Руският президент обвини Володимир Зеленски в избягване на преговори, като отбеляза, че тяхното начало може да доведе до отмяна на военното положение, което от своя страна би отворило възможността за провеждане на избори в Украйна.

Говорейки за бъдещето на Украйна, Путин заяви, че Москва не е против запазването на украинската държавност, но страната не трябва да се използва като антируски плацдарм. Той изрази увереност, че в бъдеще Украйна може да стане приятелски съсед на Русия.