На 17 ноември стана известно, че президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил използването на ракети с голям обсег ATACMS от Украйна за нанасяне на удари дълбоко в руска територия. Така че основните цели могат да бъдат руските и севернокорейските войски в района на Курск.

Още днес, 19 ноември, украинските войски удариха един от тиловите арсенали на противника в района на Брянск.

„В нощта на 19 ноември 2024 г. подразделения на Въоръжените сили на Украйна, във взаимодействие с други компоненти на Силите за отбрана, нанесоха огън по арсенала на 1046-и логистичен център“, се казва в съобщение на Генералния щаб.

Според източници на Цензор.нет отбранителните сили за първи път са използвали балистични ракети ATACMS за удари. Журналистът Юрий Бутусов е убеден, че подобни удари може и да не доведат до бърз обрат във войната, но със сигурност ще нанесат значителни загуби на тиловите съоръжения на руските въоръжени сили, ще усложнят маневрите и логистиката на противника и ще го принудят да разтегне отбранителни си системи допълнително.

Разрешение за удари от ATACMS срещу Руската федерация: защо това е дипломатически капан за Украйна

Украинският военен експерт Дмитрий Снегирев смята, че разрешението за изстрелване на ракети ATACMS на руска територия е „дипломатически капан“ за Украйна.

„Като даде разрешение, Байдън освобождава себе си и своята администрация от лична отговорност за факта, че не е предоставил никакви средства, поискани от Украйна. Украйна искаше ATACMS, получавате“, казва Снегирев пред Фокус .

Според него това е опасността за Украйна. В края на краищата Киев призова, като каза, че има нужда от оръжия, които биха променили хода на военните действия. Сега те дадоха такова оръжие под формата на ATACMS, но с ограничена употреба, но реториката на Украйна вече няма да работи. Снегирев отбеляза, че два месеца преди встъпването в длъжност на Тръмп украинската страна трябва да демонстрира ефективността на използването на тези ракети, поради което сега е дадено разрешение за атака. Ако това не се случи, тогава Тръмп ще може да обжалва, че е даден ATACMS, но къде е фундаменталната промяна в хода на военните действия?

Експертът отбеляза, че обхватът на ATACMS е 300 километра, а летищата със стратегически бомбардировачи са извън зоната на ракетния удар. Той припомни, че днес е бил атакуван логистичен склад в Брянска област, но противникът може да ги премести на разстояние над 300 километра, което би направило невъзможно ефективното им използване.

„Но това ще даде възможност на Тръмп да говори и да окаже натиск върху Украйна в момента, в който ви предоставихме F-16, ATACMS, логистична помощ на стойност 180 милиарда долара, но, за съжаление, курсът на военните действия не се е променил, задънена улица и за двете страни и затова седнете на масата за преговори“, обясни Снегирев.

Той отбеляза, че Съединените щати ще използват тези ракети като лост и за двете страни във войната. За Украйна това е ограничен обхват и количество, както и невъзможността да се използва риторика за непредоставяне на оръжие.

„Тоест ние дадохме, вие не обърнахте хода на военните действия, седнете на масата за преговори“, отбеляза експертът.

Русия получава ясното разбиране, че Западът подкрепя Украйна по време на преговорния процес, укрепвайки позициите си в района на Курск. Въпреки това, според Снегирев, ако Руската федерация не седне на масата за преговори, тогава в бъдеще е възможно да се даде разрешение на Украйна да удари цялата територия на Руската федерация.

„Планът на Тръмп предвижда създаване на демилитаризирана зона с дължина 1300 километра. Това е сериозен капан за Русия. Дължината на руско-украинския фронт е 900 километра, колкото е разстоянието по държавната граница между Сумска и Харковска област. Съответно 100 километра е Курска област, която се контролира от украинските въоръжени сили“, каза Снегирев.

Според него Путин настоява за статуквото на окупираните територии в началото на преговорите. Относително казано, ако врагът контролира Луганска област, тя си остава негова, но подобно е положението с територията на Руската федерация - около 700 квадратни километра ще бъдат в Украйна. Президентът на Руската федерация разбира, че това ще бъде политическо и информационно поражение лично за него. Ето защо основното направление на руското настъпление е не Покровското или Кураховското, а Курското направление, отбеляза Дмитрий Снегирев.

„Путин се опитва да изтласка въоръжените сили на Украйна от района на Курск преди встъпването в длъжност на Тръмп. Затова не е случайно, че (съюзниците – бел.ред.) дават разрешение на Украйна да атакува руска територия в района на Курск, за да можем ние да държим ситуацията под контрол до встъпването в длъжност на Тръмп, което ни дава възможност да засилим собствените си преговорни позиции“, подчерта експертът. 

Той каза, че врагът притиска по целия участък от фронта, но районът на Курск е стратегически за Украйна.

„Трябва да запазим присъствието си в района на Курск на всяка цена“, обобщи Снегирев.

Полковникът от запаса на въоръжените сили на Украйна, военен експерт Олег Жданов каза пред Фокус, че в момента се водят преговори между украинските съюзници и Русия, по-специално по отношение на това доколко Путин е готов да направи отстъпки.

„Шолц каза на Путин, че е необходимо да се изтеглят войските и да се преустанови огънят, а Путин отговори: „Не сме готови за такива условия“. Мисля, че следващото условие ще бъде същото за Путин от страна на нашите партньори, но ако Путин откаже, тогава партньорите могат да дадат разрешение за използване на ракети на цялата територия на Руската федерация до целия им обсег на поразяване“, каза Жданов.

Според него съюзниците са решили, че не могат да допуснат Украйна да загуби. В крайна сметка победата на Путин под каквато и да е форма ще означава загуба за Запада.

„Затова всеки се бори за собствените си интереси, тогава ние сме съюзници, тогава, повярвайте ми, същите САЩ ще ни предадат от сърце, без дори да им мигне окото. Те не могат да ни позволят да загубим. Те оказват натиск върху Путин да започнем преговори и за тях е важно ние да не загубим“, обясни военният експерт.

Има много малко публична информация за ракетите ATACMS, с които Украйна разполага, отбелязва военният експерт Павел Нарожни. Тоест не се знае какъв модел и коя година на производство са ни дали. Той отбеляза, че разрешението за използване на тези оръжия на територията на Руската федерация ще помогне във войната. В крайна сметка ще бъде възможно да се ударят командни пунктове, складове за гориво и боеприпаси и концентрации на войски.

„Всеки унищожен войник, част от оборудването, изгоряло гориво или боеприпаси е нещо, което не е достигнало до фронта и нещо, което не е навредило на нашите войници“, отбеляза Нарожни.

Само територията на Руската федерация: защо Украйна не атакува Кримския мост

Според Снегирев между Украйна и Русия има политически споразумения относно това да не се нанасят удари по стратегически мостове.

„Ние не удряме Кримския мост, те не удрят мостовете през Днепър, всъщност не е имало нито един удар по мостовете през всичките години на войната? Не изключвам тези възможни споразумения“, каза той.

Нарожни каза, че от публични източници в Украйна са известни само касетъчни боеприпаси. Като има и фугасни осколки – голям контейнер с експлозив вътре. Когато този контейнер удари цел, той експлодира. В резултат на това се появява голям кратер; ако експлозивите паднат върху моста, той ще бъде унищожен. Докато касетъчният боеприпас също е голям контейнер, но вътре в който се намират малки боеприпаси, около 900-1000 единици. Когато бойната глава се отвори над цел, тя освобождава боеприпаси върху голяма площ, всяка от които експлодира.

„Това работи много добре срещу пехота, небронирани или леко бронирани цели, например самолети, хеликоптери, автомобили или камиони, но ако касетъчните боеприпаси паднат върху моста, те само ще одраскат асфалта или ще унищожат оборудването, което е на моста. в този момент” – обясни експертът.

Теоретично Украйна може да стреля с касетъчни боеприпаси по моста, но това няма да има полза. Съвсем различно ще е положението с фугасните боеприпаси.

Той каза, че ATACMS се ръководи от инерционна навигационна система и GPS система за насочване. Нарожни отбеляза, че инерционната навигационна система работи на принципа на детска играчка, която се върти и бута, в резултат на което се връща в предишното състояние, в което е била. Тази система е доста неточна. По-специално, грешката може да бъде измерена в десетки или стотици метри. Ето защо, за коригиране на траекторията, в тези ракети са инсталирани системи за GPS насочване.

„Но тази система за насочване, на теория, може да бъде заглушена от радиоелектронна война, около Кримския мост има всичко, което е възможно, за да се гарантира, че GPS не работи там“, отбеляза той и каза, че им отлична възможност за поразяване с тези ракети на летища, вражески концентрации и складове с гориво.

Да припомним, че на 19 ноември медиите съобщиха, че разрешението за изстрелване на ракети ATACMS по руски цели, по-специално в района на Курск, може да помогне на Украйна да запази важна стратегическа територия. Това обаче може да не промени хода на войната, тъй като Руската федерация имаше време да укрепи отбраната си.

В същия ден полският военен експерт Максимилиан Дура заяви, че решението за използване на ракети ATACMS може радикално да повлияе на тактическите възможности на отбранителните сили и поведението на руските военни.