Руският президент Владимир Путин е отворен за обсъждане на споразумение за прекратяване на военните действия в Украйна с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той обаче изключва всякакви сериозни териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от аспирациите си за членство в НАТО.

Reuters, позовавайки се на пет източника, запознати с мнението на Кремъл, твърди, че Москва може да се съгласи да замрази конфликта по фронтовата линия. В същото време са възможни преговори за границите в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Сега около 70-80% от тези територии са под руски контрол.

Кремъл също обмисля възможността за изтегляне на войските от някои малки райони на Харковска и Николаевска област, но изключва всякакви отстъпки по отношение на Крим, който смята за своя територия.

Какви условия поставя Русия?

Путин настоява, че всяко примирие трябва да отчита "реалностите на място" и да бъде трайно, за да попречи на Запада да въоръжи Украйна за повече битки. Руската страна също изисква от Киев гаранции за неутралитет, ограничения на въоръжените сили на Украйна и неограничено използване на руски език.

Събитията от последните дни обаче могат да усложнят преговорите, отбелязват журналистите. По-конкретно, решението на администрацията на Байдън да позволи на Украйна да използва ракети ATACMS за удари по руска територия предизвика остра реакция от страна на Москва. Кремъл нарече това „опасна ескалация“, която може да затегне изискванията на Русия.

Доналд Тръмп, който публично заяви намерението си за бързо прекратяване на войната, смята, че само той е способен да постигне споразумение между страните. Конкретният план на Тръмп за помирение обаче остава неизвестен.

Сега Русия контролира около 18% от Украйна, включително Крим и по-голямата част от Донбас, отбелязва Reuters.

Киев категорично отказва отстъпки и настоява за връщане на всички територии към границите от 1991 г. Западът подкрепя Украйна, но изтъква трудността за постигане на толкова амбициозни цели.

Руски служител, запознат с дискусиите на най-високо ниво в Кремъл, каза, че Западът ще трябва да приеме "суровата истина": цялата подкрепа, която е оказал на Украйна, не може да спре Русия да спечели войната.

Руският президент е взел решението да нахлуе в Украйна сам, само с ограничен съвет от малка група доверени съветници, според дузина хора, запознати с въпроса. Путин също ще има решаващ глас за всяко прекратяване на огъня.