Руските власти обявиха, че Amnesty International е „нежелана организация“, с което я обявиха за незаконна. Това означава, че всяко участие в дейността ѝ вече се счита за престъпление.

Решението на главния прокурор представлява още една стъпка в кампанията срещу критици на режима, журналисти и активисти – тенденция, която се засили след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

Властите твърдят, че Amnesty International е „център за разработване на глобални русофобски инициативи“, което, според тях, оправдава забраната. Според решението, организацията трябва да преустанови всякаква дейност в Русия, а хората, които я подкрепят или си сътрудничат с нея, могат да бъдат преследвани по закон. Това включва дори споделянето на нейни публикации в социалните мрежи.

Руската прокуратура също я обвини в изостряне на военната конфронтация между Русия и Украйна, в подкрепа на украински националисти и в призиви за политическа и икономическа изолация на Русия.

Подобни обвинения за „неонацизъм“ често се отправят от Москва към Украйна, но на Запад се възприемат като пропаганда без реални основания.

Amnesty International не е дала коментар към момента, но друга международна правозащитна организация – Human Rights Watch – заяви, че този ход е ясен знак за желанието на руската власт да прикрие нарушенията на човешките права.

Рейчъл Денбър, заместник-директор в организацията, нарече решението опит за сплашване на руските граждани и възпиране на сътрудничеството с реномирани правозащитни организации.

Международната служба за правата на човека също осъди решението, като го определи като форма на криминализиране на Amnesty International. Според нейния директор Фил Линч, това показва, че руските власти се стремят да скрият корупцията и злоупотребите, които не искат светът да види.

Amnesty International е създадена през 1961 г. и има седалище в Лондон. Тя води кампании за защита на човешките права по целия свят, включително и за така наречените "затворници на съвестта".

През последните години организацията многократно е осъждала действията на Русия в Украйна и репресиите срещу инакомислещи в страната.

В момента в руския списък с „нежелани организации“ фигурират 223 имена, сред които независими медии като Радио Свободна Европа и Медуза, аналитични центрове като Chatham House, антикорупционната организация Transparency International и опозиционни групи като „Отворена Русия“.