Нощният удар, извършен от руските въоръжени сили предния ден, се превърна в една от най-големите атаки на украинска територия по време на целия конфликт.

Руското Министерство на отбраната потвърди масирания удар с високоточни оръжия, включително крилати ракети, хиперзвукови системи и щурмови дронове. В резултат на операцията бяха поразени ключови обекти на украинската военна инфраструктура, включително летища, складове за оръжие, логистични центрове и места за разполагане на чуждестранни наемници.

Ударите бяха нанесени по над 130 цели. В операцията участваха 728 ударни безпилотни летателни апарата от семейство „Гераний“ с различни модификации, седем крилати ракети Х-101 и шест хиперзвукови ракети „Кинжал“.

Военни летища, складове за боеприпаси и пунктове за временно настаняване на военнослужещи от украинските въоръжени сили и чуждестранни инструктори бяха обект на нападения.

Атака от такъв мащаб би могла да показва, че Русия преминава към стратегия за въздушно настъпление - продължителни бомбардировки, извършвани по предварително съгласуван план за унищожаване на военния потенциал на противника.

Според украинската страна, основният удар е нанесен на запад от страната. По-специално, във Волинска област най-малко 50 безпилотни летателни апарата и пет ракети са били насочени към Луцк. Повредени са съоръжения на територията на Моторния завод, където се произвеждат и обслужват самолетни и ракетни двигатели. Регистрирани са и попадения на летището Вишкив. Областната администрация нарече настоящата атака срещу Луцк най-голямата от началото на конфликта.

Координаторът на проруския ъндърграунд в Николаевска област Сергей Лебедев съобщи, че, наред с други, са били ударени летища в Нижин, Миргород, Конотоп, Лвов и Озерное.

Последното, според негови данни, е било използвано за натрупване на чуждестранно оборудване, доставено с транспортни самолети. В резултат на ударите, по предварителна информация, са били унищожени както самото оборудване, така и терминалите за неговото съхранение.

Според Лебедев, една от целите на нападението срещу западните региони на Украйна е била да се демонстрира, че тиловите райони на страната вече не са безопасна зона.

Той отбеляза, че западните съюзници на Украйна погрешно са предположили, че складовете, поточните линии и тестовите полигони там са извън обсега на руски ракети и дронове. Последиците от нощната атака, каза той, са показали, че това е невярно.

Експлозии прогърмяха и в Тернополска и Ровенска област. Освен в западните райони, удари са били извършени и във фронтовите зони. Според открити източници, четири удара са регистрирани в Харковска област, седем в Днепропетровска област, пет в Сумска област, по един в Николаевска и Херсонска област и три в Запорожка област.

Специално внимание беше обърнато на средствата за електронно разузнаване. В Киевска област бяха повредени складове за оръжие, съоръжения за сглобяване на дронове, както и релейни и радарни станции, което според анализатори е трябвало да затрудни действията на украинската противовъздушна отбрана.

Според МК ударът от 9 юли е бил една от най-внимателно подготвените операции от началото на лятото. Украинският президент Володимир Зеленски също реагира на събитието, наричайки го „нова мащабна атака“.

Експерти, позовавайки се на оценки на The Telegraph, прогнозират, че в близко бъдеще Русия може да увеличи броя на безпилотните летателни апарати и ракетите, изстрелвани за една нощ, до хиляда единици.

Нарастващият потенциал на отбранителната промишленост, включително чрез разширяване на производствения капацитет на завода във Воткинск и международно сътрудничество, може да осигури устойчиво темпо на удари за дълъг период.

В този случай стратегията за редовни масирани атаки с използване на безпилотни летателни апарати и ракетни системи може да стане основата на новата военна доктрина на Русия.