Ракетните войски със стратегическо предназначение (РВСН) на Русия започнаха учения с комплексите "Ярс". Това съобщи на 29 март пресслужбата на руското министерство на отбраната.
"Ярс" може да изстрелва междуконтинентални балистични ракети и да поразява цели на разстояние до 11 000 километра. В ученията участват над 3000 военнослужещи и около 300 единици техника, подчертават от министерството.
Маневрите се провеждат съгласно плана за подготовка на РВСН за 2023 г., провежда се комплексна контролна проверка на Омското ракетно съединение с Новосибирското ракетно съединение, оборудвано с мобилни наземни ракетни комплекси "Ярс", отбелязаха военните.
Yarsy ще бъдат тествани в 3 региона на Русия. Според руското министерство на отбраната ракетчиците съвместно с формированията на Централния военен окръг и Въздушно-космическите сили ще отработят маскировката на ракетните системи и ще противодействат на съвременната техника за въздушно разузнаване, включително безпилотни летателни апарати.
Особено внимание в ученията ще бъде отделено на използването на дронове с различни модификации.
Ракетна система "Yars": кратко описание
Ярс или РС-24 е стратегически комплекс, базиран на междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво. Приет е през 2009 г.
Комплексът е снабден с многократна бойна глава - от 3 до 6 бойни глави, в зависимост от модификацията, всяка от тях може да порази собствена цел.
Скоростта на полета на ракетата е до 14 Маха, а взривната й мощност е еквивалентна на милион тона. Пропагандистите казват, че нито една система за противоракетна отбрана не може да го свали.
Руски военни експерти уверяват, че "Ярс" е на въоръжение в руската армия в големи количества. Това е най-масовият ракетен комплекс в РВСН.
„Това е много мощен заряд, който може напълно да унищожи например малък град“, каза Дмитрий Корнев, редактор на портала Militaryrussia.
Командването на въоръжените сили на РФ през 2023 г. иска да проведе 8 учебни изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети от космодрума Плесецк и от 4-ти централен междувидов полигон Капустин Яр.
Превод: GlasNews
Страаааах 17:21, 31.03.2023
Брейййй..... Ама не става за ядене. Лошо, много лошо! А и техническите характеристики и страховитата "безаналогова" разбира се мощност? Като знаем колко може да се вярва на тези твари, значи е в пъти по-малк, по-несигурна, а за огромния брой в наличност....??? Колкото и "армати" има , толкова и ракети.Е, ако не броим макетите...
Срааах
Сраха ти в устата пак, затова си недоволен, кретен смачкан. Стига си сипал небивалици по теми и статии, които не си компетентен. Това че си импотентен си е твой проблем...