Бундесверът е обект на кибератаки ежедневно, но те са незначителни. Сега обаче Германия съобщава за опит за проникване в сървъри, които съхраняват чувствителни данни, свързани с германските въоръжени сили.
Според журналисти, наскоро са се случили два инцидента, при които първоначално не е било ясно дали хакери биха могли да откраднат поверителни данни, свързани с Бундесвера, а именно плановете на Германия в случай на война с Русия, пише Tagesschau.
В средата на юни хесенска компания, предоставяща сателитни комуникационни услуги на Бундесвера, стана жертва на кибератака. Първоначално се предполагаше, че е изтекла класифицирана информация, но вероятно е засегната и оперативна информация, което потенциално застрашава сигурността на мисиите на Бундесвера.
„Според наличната информация, трафикът на оперативни данни на Бундесвера и собствените IT мрежи на Федералното министерство на отбраната не са били засегнати от атаката“, заяви говорител на Министерството на отбраната в отговор на искане за коментар.
Смята се, че дигиталната атака срещу компанията, базирана в Хесен, е извършена с помощта на ransomware. При подобни атаки нападателите обикновено криптират данните и ИТ системите на жертвите и ги освобождават едва след плащане на откуп. Според източници по сигурността, предварителните данни показват, че при атаката е използван зловреден софтуер, приписван на руска хакерска група.
Друг киберинцидент през юни засегна и Бундесвера: хакери атакуваха инженерна фирма в Долна Саксония. Компанията беше получила договор за изграждане на съоръжения за оперативното командване на Бундесвера и беше отговорна, наред с други неща, за прилагането на разпоредбите на секретния „Германски оперативен план“. Този документ регулира въпросите на националната и съюзническата отбрана, по-специално разполагането и движението на войски във Федералната република по време на напрежение или война.
Не е известно дали тази секретна информация е била открадната от хакери. Във всеки случай властите предполагат, че нападателите са действали от Русия. Германските органи за сигурност от известно време подозират, че киберпрестъпниците, така наречените „хактивисти“, и руските държавни власти все по-често си сътрудничат.
Забележително е, че киберпрестъпниците постоянно атакуват цели в Европа, които са от интерес и за руските разузнавателни служби. Те включват компании за критична инфраструктура, контрагенти в областта на отбраната, изследователски институти и политически и обществени организации.
Така че службите за сигурност имат теория: това, което на пръв поглед изглежда като рутинно киберпрестъпление, всъщност може да е шпионска операция - или хакерите може просто да са предали чувствителни данни на руските разузнавателни служби.
Центърът за киберсигурност на Бундесвера (ZCSBw) отговаря за киберсигурността в германските въоръжени сили. Създадена през 2017 г., агенцията разполага с около 600 военни и цивилни служители, които наблюдават дейностите на Бундесвера в киберпространството. Федералната служба за военно контраразузнаване (BAMAD) отговаря и за противодействието на атаките с електронен шпионаж.
През пролетта на 2025 г. началникът на службата за киберсигурност на Бундесвера, полковник Кубиц, заяви, че Бундесверът „редовно“ и от 2022 г. насам е претърпял значително увеличение на броя на така наречените DDoS атаки - масови заявки, които могат да претоварят и парализират работата на системите на Бундесвера.
Прочетете още
- 18:37 Опасност от нови пламъци в Пазарджик! Пожарникари и полиция пазят хората ВИДЕО
- 16:00 От зори: Младежи вандалстват в София, повредиха спирка на градския транспорт СНИМКИ
- 20:09 Пожар гори край пътя между Карлово и село Васил Левски
- 18:00 Асеновградчанка: Дете с тротинетка щеше да стане на кайма на ул. "Съединение"