Въпреки замразяването на енергийните отношения на Европа с Русия, представители на Вашингтон и Москва обсъдиха помощта на САЩ за възстановяване на продажбите на руски газ за Европа.

Източници, близки до двустранните разговори, заявиха, че определянето на новата роля на Москва на газовия пазар на Европейския съюз би могло да помогне за затвърждаването на мирно споразумение с руския президент Владимир Путин. Въпреки че голяма част от Европа е намерила алтернативни доставки, някои купувачи остават, а представители на индустрията казват, че броят на купувачите може да се увеличи, след като бъде постигнато мирно споразумение, пише Reuters.

Що се отнася до Русия, загубата на по-голямата част от европейския пазар на газ преди три години нанесе значителен удар върху икономиката на страната. Сега то осигурява 19% от търсенето в Европа, в сравнение с 40% преди това. Основният фокус е върху втечнения природен газ (LNG) и доставките през Турция по газопровода „Турски поток“.

Участието на Вашингтон във възстановяването на продажбите на газ би могло да помогне на Москва да се справи с политическата опозиция в голяма част от Европа. Съединените щати също биха спечелили: Те биха получили известен контрол върху количеството руски газ, което се връща в Европа, съобщиха два дипломатически източника и източник от Белия дом.

По-специално, пратеникът на САЩ Стив Уиткоф и инвестиционният пратеник на Путин Кирил Дмитриев са обсъдили газа като част от мирните преговори за Украйна, съобщиха двама от осемте източника. Говорител на Уиткоф отказа коментар, когато беше попитан дали Уиткоф е обсъждал износ на руски газ за Европа.

„В момента няма подобни дискусии“, заяви в изявление пред Ройтерс Руският фонд за преки инвестиции, ръководен от Дмитриев.

Нека добавим, че сред страните, които все още купуват газ от Русия, са Унгария и Словакия. Те го получават чрез тръбопровода „Турски поток“. Белгия, Франция, Холандия и Испания получават втечнен природен газ (LNG) от руската компания „Новатек“ по дългосрочни договори.

Нека припомним, че руският бюджет загуби над 200 милиарда рубли през януари-февруари 2025 г. поради проблеми с петрола и газа. За да компенсира загубите, Кремъл трябва или да вземе заеми, или да използва пари от Фонда за национално благосъстояние (ФНБ). Анализаторите обясниха, че фондът е почти изчерпан, така че ситуацията е трудна.