След четири години на поста президентът на САЩ Джо Байдън има дълъг списък от постижения, с които се гордее. През целия си мандат Байдън се бореше с инфлацията, нелегалната имиграция, световния ред и дори собствената си напреднала възраст.
3 ноември 2020 година. В условията на бушуваща пандемия американците избраха демократите Байдън и Камала Харис да поемат президентстовото на страната. Джо Байдън, който преди да бъде избран за 46-ия президент на САЩ, беше дясната ръка на Барак Обама по време и на двата му мандата начело на нацията, спечели 306 електорални места, доста повече от необходимите 270, за да отмъкне президентския пост на Доналд Тръмп.
Четири години по-късно Тръмп отново се връща в Белия дом. На 20 декември ще се проведе тържествената инаугурация, където милиардерът за втори път ще положи клетва като президент на Съединените американски щати.
Байдън ще попадне в историческите книги като междуцарствие между два мандата на Доналд Тръмп, прекъсване в средата на хаотичен период на промяна, за добро или зло. Байдън се надяваше да направи Тръмп звездичка в американската история, която скоро ще бъде забравена, пише The New York Times.
„Преди четири години стояхме в зима на опасности и зима на възможности“, каза Байдън в писмо до американците. „Ние бяхме в плен на най-тежката пандемия от един век, най-тежката икономическа криза след Голямата депресия и най-лошата атака срещу нашата демокрация след Гражданската война. Но ние се събрахме като американци и успяхме да го преодолеем. Излязохме по-силни, по-проспериращи и по-сигурни.”
В прощалната си реч от сряда, Байдън отправи сериозни предупреждения относно стабилността на демокрацията. „Днес в Америка се оформя олигархия с изключително богатство, власт и влияние, която буквално заплашва цялата ни демокрация, нашите основни права и свободи и справедлив шанс за всички да напреднат“, каза Байдън. Той добави, че американците са "са погребани под лавина от дезинформация, позволяваща злоупотреба с власт".
С какво ще бъде белязан мандатът на Джо Байдън?
ПАНДЕМИЯТА
Байдън наследи страна, разтърсена от световната пандемия от Covid-19. Училища, предприятия и институции бяха затворени. Дълбоко се промени и ежедневният живот на страната.
Новият президент установи процес за разработване на ваксина в последните дни от администрацията на Тръмп и в ръцете на 250 милиона американци до края на първата му година на поста.
Незабавните мерки отвориха страната отново и тя се възстанови икономически. Високата безработица, която вече спадаше, когато Байдън пое управлението, беше намалена почти наполовина. Милиони загубени работни места бяха възстановени, а смъртните случаи от Covid паднаха от повече от 23 000 на седмица до по-малко от 400 на седмица.
Но общественото недоволство от маските, ваксините и затварянето на училищата, заедно с политизирането на реакцията на пандемията и разпространението на теории на конспирацията, усложниха разговора за общественото здраве и подкопаха вярата в системата.
ВОЙНАТА В АФГАНИСТАН
Може би най-мрачната глава от президентството на Байдън беше изтеглянето на войските от Афганистан през 2021 г. Байдън изпълни споразумението, което президентът Доналд Тръмп беше сключил с талибаните, за изтегляне на всички американски войски от Афганистан, слагайки край на най-дългата война на Америка 20 години след 11 септември.
Но операцията по изтеглянето беше хаотична, тъй като талибаните щурмуваха столицата Кабул и превзеха страната. Тринадесет американски войници загинаха при самоубийствен атентат на летището в града, а изображения на отчаяни афганистанци, преследващи американски самолети, спускащи се по асфалта за излитане, засрамиха Съединените щати.
Афганистанският народ сега се върна към същото брутално авторитарно управление, което съществуваше преди американската инвазия, оставяйки по-специално жените отново подчинени на безпардонни репресии. Но американските сили все пак успяха да намерят Айман ал Зауахри, лидера на Ал Кайда, в Кабул и да го убият с удар с дрон.
ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Най-значимата международна криза по време на президентския мандат на Джо Байдън беше пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Байдън осъди действията на Русия, като разсекрети разузнавателна информация и предостави на Украйна десетки милиарди долари за военна помощ.
С подкрепата на САЩ украинците надминаха всички очаквания и успяха да предотвратят завземането на столицата им и цялата страна от Русия. Байдън възстанови и укрепи НАТО след разногласията от предходния мандат на Тръмп, като същевременно разшири алианса с присъединяването на Швеция и Финландия. Той дори посети Киев, демонстрирайки предизвикателна позиция спрямо руския президент Владимир Путин, като стана първият американски президент, посетил военна зона извън контрола на САЩ. Въпреки това войната достигна до застой, като Русия запази контрол над 20% от украинската територия.
Байдън беше критикуван от различни страни: някои смятаха, че не изпраща достатъчно модерни оръжия от страх от ядрена ескалация, докато други обвиняваха, че влага твърде много ресурси във война, която не е пряко свързана със САЩ.
РЕКОРДНИ НИВА НА ИМИГРАЦИЯ
Байдън се опита да смекчи строгите имиграционни политики на своя предшественик, като обърне неговата враждебност към имигрантите. Тези промени обаче доведоха до рекордно увеличаване на незаконните преминавания през южната граница, което създаде сериозно напрежение върху щатите и градовете, които изпитваха трудности да се справят с наплива от мигранти.
Докато опонентите го обвиняваха за създалата се ситуация, която Доналд Тръмп нарече „инвазия“, Байдън рядко коментираше проблема публично. Едва след оплаквания от страна на демократите, включително кметове на северни градове, той обърна повече внимание на въпроса. В резултат беше сключено двупартийно споразумение с републиканците в Сената за въвеждане на по-строги ограничения.
Въпреки това, Тръмп, който открито заяви, че не иска да даде политическа победа на Байдън, оказа натиск върху републиканците в Камарата на представителите да блокират сделката. През последните месеци от мандата си Байдън прибегна до изпълнителна власт, за да затегне граничните правила, което доведе до спад в незаконните преминавания до нива, дори по-ниски от тези при напускането на Тръмп от поста.
РЕКОРДНА ИНФЛАЦИЯ
Докато икономиката се възстановяваше след пандемията от Covid-19, инфлацията рязко се повиши по време на мандата на Джо Байдън, изненадвайки американците, които не бяха изпитвали подобни нива от началото на 80-те години.
През лятото на 2022 г. инфлацията достигна пик от 9,1 процента – най-високото ниво от четири десетилетия, а общото увеличение на цените през мандата на Байдън беше около 20 процента. Разходите за основни стоки като бензин, храна и жилища поставиха много хора под финансов натиск. Доколко Байдън носи отговорност за това беше обект на спор. Инфлацията засегна много индустриализирани страни след пандемията, подхранвана от прекъсвания във веригите за доставки и от руската инвазия в Украйна. Въпреки това, дори някои демократи смятаха, че пакетът от стимули за пандемията на стойност 1,9 трилиона долара е допринесъл за увеличаването на инфлацията.
До края на 2023 г., благодарение основно на повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв, инфлацията беше снижена до сравнително нормалните 2,9 процента. Но това означаваше единствено, че ръстът на цените се е забавил, докато вече повишените разходи останаха на високи нива.
РАЗСЛЕДВАНИЯТА СРЕЩУ ХЪНТЪР БАЙДЪН
Републиканците посветиха голяма част от времето на президентството на Байдън на разследвания, с цел да докажат, че семейството му е извличало финансови облаги от неговата политическа кариера. Разкрити бяха доказателства, че синът му, Хънтър Байдън, е използвал фамилното си име, за да спечели милиони долари от чуждестранни бизнес сделки.
Въпреки това, противниците на Байдън не успяха да намерят доказателства, че той е злоупотребявал с властта си като вицепрезидент или президент. Опитите на консерваторите да инициират процедура по импийчмънт се провалиха. Също така, разследване на специални прокурори относно работата на Байдън с класифицирани документи не доведе до наказателни обвинения.
Междувременно Хънтър Байдън беше осъден за лъжа в документ за получаване на огнестрелно оръжие, където е скрил употребата на наркотици, и призна вината си за неплащане на данъци. Въпреки първоначалното си обещание да не помилва сина си, президентът Байдън в крайна сметка го направи, което предизвика критики както от страна на републиканците, така и от някои негови съпартийци демократи.
ВОЙНАТА В ГАЗА
Байдън се опитваше да овладее напрежението в Близкия изток, докато конфликтите избухваха на множество фронтове. Той застана твърдо зад Израел след терористичната атака на Хамас на 7 октомври 2023 г., дори лично пътува до страната, където изрази подкрепа към премиера Бенямин Нетаняху и към израелския народ, преживял трагедията.
Докато Израел провеждаше настъпление в Газа, Байдън изрази разочарование от липсата на усилия от страна на Нетаняху за минимизиране на цивилните жертви и смекчаване на хуманитарната криза. В един момент той дори временно спря доставката на определени оръжия за Израел, макар че продължи да изпраща друга военна помощ и нареди на американските сили да защитят страната от ракетни атаки, включително такива, идващи от Иран.
Критиките към Байдън идваха от всички страни – някои отляво го обвиняваха, че подкрепя действия, водещи до геноцид, докато десните твърдяха, че с поведението си подкопава Израел. След месеци на интензивна дипломатическа работа, Байдън успя да посредничи за прекратяване на огъня, обявено в сряда, само дни преди да напусне поста си. Ако бъде потвърдено, споразумението ще сложи край на боевете и ще доведе до освобождаването на останалите заложници, държани от Хамас.
ВЪЗРАСТТА НА БАЙДЪН
От момента на встъпването си в длъжност, Джо Байдън беше най-възрастният президент в историята на САЩ. Вместо да бъде „мост“ към ново поколение, както беше обещал, той реши да се кандидатира за преизбиране, въпреки че в края на евентуален втори мандат щеше да бъде на 86 години.
С времето обаче започнаха да се забелязват признаци на напреднала възраст. Байдън често се затрудняваше с походката си, бъркаше имена и думи и изглеждаше по-трудно да поддържа уверен и ясен тон. Въпреки уверенията на неговите сътрудници, че той все още е проницателен и взема разумни решения, външният му вид предизвика притеснения сред избирателите, които според социологическите проучвания смятаха, че е твърде възрастен за нов мандат.
Неубедителното му представяне на дебат през юни срещу Доналд Тръмп окончателно утвърди съмненията. Байдън изглеждаше блед и крехък, понякога с трудност довършваше изречения, а на моменти изглеждаше разсеян. Паниката сред демократите нарасна, което доведе до натиск върху него да се оттегли от надпреварата. В крайна сметка Камала Харис го замени като кандидат на партията, но тя загуби изборите от Тръмп.
БАЙДЪН НЕ УСПЯ ДА УБЕДИ АМЕРИКА, ЧЕ ТРЪМП Е ЗАПЛАХА ЗА ДЕМОКРАЦИЯТА
Байдън представи своето президентство като „битка за душата на Америка“, но ако тази битка наистина беше водена, той не успя да я спечели, пише The New York Times.
След като привърженици на Доналд Тръмп щурмуваха Капитолия в опит да го задържат на власт, Байдън се опита да убеди нацията, че демокрацията е в опасност и че Тръмп трябва да остане в миналото. Въпреки това, обещаното от Байдън единство така и не стана реалност, а разделението в страната се задълбочи.
Тръмп публично призова за „прекратяване“ на Конституцията, за да си върне властта, и заяви, че ще действа като диктатор още от първия ден, ако бъде преизбран. Байдън не успя да убеди достатъчно избиратели през 2024 г., че Тръмп представлява заплаха за демокрацията. Напротив, голяма част от гласоподавателите приеха твърдението на Тръмп, че съдебните дела срещу него за опит за незаконно анулиране на избори са просто политически мотивиран „лов на вещици“.
Сега Тръмп обещава „възмездие“ срещу своите опоненти, като задълбочава разделенията в страната още повече.