Срещали ли сте понятието "състезание за плъхове"? Не, не става въпрос за странна животинска надпревара, а е определение, с което много хора назовават съвременния живот захванат в мрежите на капитализма и жаждата за консумация на стоки и услуги. Където работата от 9 до 17 се превръща в бреме, а целта носеща удовлетворение често е единствено и само продукт, който след като се вземе бива ненужен, а на негово място идва желание за нова покупка.
Героите на следващата история твърдо не се вписват в този стериотип. Те са двойка млади американци, които са решили да напуснат системата, за да живеят в стар училищен бус който са превърнали във свой дом. На решението им не попречва дори това, че съвсем скоро очакват дете.
Преди това Хънтър Хелмстейдър и неговата приятелка Минг Мин Лунг са живели в Ню Йорк, където плащали по 1800 долара за наем и живот месечно. Те решили да сменят начина си на живот с идването на пандемията, когато и двамата загубили работата си.
Така купили жълтия бус за около 5000 долара и похарчили още 20 000, за да го подготвят за новите му приключения – вече като дом на колела младото семейство, с който да може да се пътува и живее.
Двойката устяват да извършат преобразуването за девет месеца. Те купили слънчеви панели, за да си осигурят ток, преобразували вътрешното пространство и така обикновения бус се превърнал в удобен апартамент. Отвън те запазили външния му вид, но отвътре може да се открие буквално всичко – от диван, печка, гардероби и легло до дреболии като лилаво розово фламинго.
Заради пандемията 28-годишната Минг загубила работата си като козметик, Хънтър който е фотограф успява да работи докато пътуват.
"И двамата бяхме в затруднено положение когато всичко започна през март 2020-та", разказва Минг. "Загубихме позициите си и останахме безработни. Плащахме по близо две хиляди долара, за да седим в апартамент. Затова решихме да последваме мечтите си и да започнем да живеем като номади."
Една от пречките за тях преди е липсата на време. Те работели толкова много, че почти не се виждали освен когато почивните им дни съвпадали. Така решението било взето и те започнали да се подготвят за промяната в живота си. Двамата сами подготвили новия си дом. Описват се като криативни личности, което според тях е било в огромна помощ.
Хънтър се подготвил за работата като гледал видеа в интернет и търсил в мрежата начини, по който други са подготвили бусове за пълноценен живот. Стремили към нещо просто, но практично, което да носи техният стил и да е различни от масовите тенденции.
Хънтър, който за късмет е електротехник, сам се справя с промените в електрическата система на автобуса, а неговият чичо, който е дърводелец му помага за останалото.
“Искахме да има контраст между екстериора и интериора на буса. Отвън искахме да има малко промени – сложена е единствено вентилация, комин и няколко кутии за багаж. Повечето хора по всяка вероятност изобщо не ги забелязват”, разказват те.
Хънтър продължава да печели с помощта на фотографията. Той използва стара, но интересна технология, а студиото където обработва снимките по специална химична техника е именно в автобуса. Той споделя, как това че техниката и камерата, които използва са необичайни му носи нови клиенти.
“Снимам по около два пъти на седмица, за което получавам по 150 долара на снимка. Тези пари ни издържат”, разказва той.
Може доходите им да не са големи, но те са успели да намалят сериозно своите разходи, които са едва по 900 долара за месец. Едно от сериозните пера в бюджета им е дизелът – 700 долара, а друго – храната. За прехрана те харчат по 200 долара, а още толкова им коства и връзката със света – интернет и мобилен план за телефоните. Помага им и това, че много собственици позволяват да използват местата им за паркинг срещу безплатни снимки.
С очакването на новия член на на семейството предстоят нови разходи, но те са сигурни, че ще се справят. Те нямат намерение да се връщат в апартамент или къща и смятат да продължат да пътуват и вече са започнали да подготвят автобуса за детето си като обезопасяват пространството.
“Тя или той ще пътува много повече от всичките ни роднини”, заключават американците. Хънтър и Минг споделят, че са фенове на домашното обучение и точно такова ще получи тяхното дете.
“То няма просто да чете за нещата от света. Когато научи за нещо ще можем и да отидем до там, за да разгледа. И няма да се притесняваме, че ще забравим нещо в къщи, защото къщата ни е с нас”, споделят те.
Двамата са започнали да разказват за пътешествията в своя инстаграм акаунт - @busmeetsworld.
Превод: GlasNews.bg