Доналд Тръмп е готов да завърши своето забележително завръщане на власт, като ще положи клетва като 47-ия президент на Съединените щати. Той планира незабавни укази, предназначени да започнат драстично да променят курса на най-голямата икономика в света.
На церемония, преместена на закрито поради изключително студеното време, Тръмп ще положи клетва в Ротондата на Капитолия.
На същото място, на което преди четири години тълпа негови поддръжници претърсиха същата сграда в неуспешно усилие да отмени изборите, които той загуби - ще доведе до кулминация на политическо завръщане, различно от всяко в американската история.
Тръмп официално се завърна, подписва 200 указа днес
Какво облече Мелания Тръмп малко преди инаугерацията ВИДЕО
Чувствайки се оправдан от гласоподавателите, въпреки импийчмънтите, обвиненията и присъдата по 34 престъпления, Тръмп възнамерява бързо да премине отвъд ритуалите в деня на встъпването в длъжност, за да върне своя печат върху правителството. Сред около 100 заповеди, които той може да подпише в рамките на часове след встъпването си в длъжност, са директиви за започване на нова репресия срещу нелегалната имиграция, налагане на мита върху търговски партньори и поддръжници на помилването, които бяха преследвани за нахлуването на Капитолия на 6 януари 2021, пише The New York Times.
78-годишният Тръмп ще бъде най-възрастният човек, встъпвал в длъжност като президент, засенчвайки Байдън, който беше с пет месеца по-млад, когато положи клетва преди четири години. Тръмп ще се присъедини към 40-годишния Джеймс Дейвид Ванс, който ще положи клетва като 50-ия вицепрезидент и третия най-млад в историята на страната.
Родословното дърво на Тръмп: какво се знае за близките на президента на САЩ
Тръмп също така ще бъде едва вторият президент, който ще си върне Белия дом, след като беше победен за преизбиране, след Гроувър Кливланд, който е имал два непоследователни мандата през 19 век.
"Добре дошли у дома"
Преди да встъпи в длъжност, Тръмп посети Белия дом със съпругата си Мелания. Кортежът с новоизбрания президент и неговата първа дама пристигна пред вратите на дома на американския президент в 9:51 местно време - два часа преди Тръмп да положи клетва.
„Добре дошли у дома“, каза Байдън, когато ги посрещна с Джил Байдън.
Припомняме, че преди 4 години, когато Джо Байдън положи клетва като президент на САЩ, Тръмп пропусна инаугурацията на 46-ия президент на САЩ.
Байдън и неговият приемник потеглиха заедно с лимузина от Белия дом към Конгреса, където ще бъде церемонията по встъпването в длъжност на Тръмп.
Конкурентът на Тръмп от последните избори Камала Харис и нейният съпруг Дъг Емхоф също поздравиха новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и съпругата му Уша Ванс в Белия дом. Двете двойки също пътуваха към Капитолия, но бяха в отделни автомобила.
Кои уважиха Тръмп?
Трима от най-богатите хора в света, световни лидер, технически и бизнес ръководители, бивши президенти на САЩ и много други са в списъка с гости за встъпването в длъжност на новоизбрания президент Тръмп.
Илон Мъск, Марк Зукърбърг и Джеф Безос, трима от най-богатите хора в света, са сред големите технологични ръководители, които ще седят на почетна позиция на подиума на встъпването в длъжност на Тръмп - преди събитието да бъде преместено на закрито. Тим Кук, главният изпълнителен директор на Apple, и Шоу Чу, главният изпълнителен директор на застрашеното приложение за социални медии TikTok, също бяха поканени да седнат на подиума.
Рупърт Мърдок, магнатът, който контролира Fox Corporation, е сред медийните босове в публиката.
Вицепрезидентът на Китай Хан Джън ще присъства на встъпването в длъжност от името на Си Дзинпин, когото Тръмп покани на встъпването в длъжност.
Други световни лидери, които присъстват на инаугурацията, са Хавиер Милей, десният популистки президент на Аржентина, Джорджия Мелони - премиерът на Италия.
Обама, Джордж У. Буш и Бил Клинтън ще присъстват на встъпването в длъжност на Тръмп – както направиха и при първото му встъпване в длъжност преди осем години. Бившите президенти са придружени и от бившите първи дами, изключение прави Мишел Обама. Хилъри Клинтън, която също изгуби от Доналд Тръмп на президентските избори, също присъства. На церемонията са и семемйство Байдън.
Бившият говорител на Камарата Нанси Пелоси и главен антагонист на Тръмп по време на първия му мандат, също ще пропусне встъпването в длъжност. 84-годишната Пелоси все още се възстановява от смяна на тазобедрената става след падане по време на официално пътуване до Люксембург. Тя присъства на гласуването в Камарата.
Бившият вицепрезидент на Тръмп Майк Пенс също присъства на инаугурацията.
Сред присъстващите има и българи. Изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл Болкан“ и основател на „Тръмп обществото“ в България Борислав Цеков е сред официлните гости.
В списъка са доц. Георги Николов - ръководител на катедра „Регионално развитие" в УНСС и директор на Института за следдипломна квалификация, както и гл. ас. д-р Екатерина Богомилова – директор на международна магистърска програма „Ядрена сигурност" и преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност", факултет „Икономика на
инфраструктурата" на УНСС, пише "24 часа".
Поканен е и ядреният инженер д-р Боян Сеченски, който е първият ръководител на представителството на „Уестинхаус" в България, а сега е програмен мениджър в „Уестинхаус" – Питсбърг, Пенсилвания.
В списъка са имената на депутата от ГЕРБ в 51-вото Народно събрание Валентин Милушев и на Венелин Димитров – основател и главен изпълнителен директор на софтуерна компания, както и на Надя Маринова.
Другите двама българи са съответно президентът и вицепрезидентката на Български Конгрес на САЩ - Пийт Кристофърсън и проф. д-р Гергана Йорданова.
Capital One Arena
Сцената е сюрреалистична в Capital One Arena, където Доналд Тръмп ще празнува с поддръжници след полагането на клетвата.
Бюро е поставено за подписване на изпълнителни заповеди на сцена, предназначена да емулира щранг, който би бил извън Капитолия за клетвата, която беше преместена. А тълпата, гледаща гигантските видеоекрани на арената, радваше гледката на различни назначени членове на кабинета Тръмп, както и високопоставени гости като Илон Мъск, Мириам Аделсън и Марк Зукърбърг, докато се появяват на екрана.
Но аплодисментите — които се смесват с рок музика, свиреща на заден план — се превръщат в силни освирквания, когато Майк Пенс беше показан да върви сам през Капитолия до Ротондата.
Повече освирквания прозвучаха, когато Бил и Хилари Клинтън бяха показани, но може би най-шумните от всички бяха запазени за президента Обама, видян да крачи сам през Капитолия към Ротондата.
Миг по-късно овациите се завърнаха при вида на Барън Тръмп, който вървеше зад братята и сестрите си, влизайки в Ротондата.
Очаквайте подробности!