Харвардският университет съди администрацията на Тръмп за втори път в петък, по-малко от 24 часа след като Министерството на вътрешната сигурност заяви, че ще попречи на чуждестранни студенти да посещават най-стария университет в страната и един от най-престижните.

Делото, както и писмото, издадено от д-р Алън Гарбър, президент на Харвард, ознаменуваха драматична ескалация на битката между администрацията и Харвард. А решителната и почти незабавна реакция на университета послужи като доказателство, че спирането на потока от чуждестранни студенти към Харвард, който привлича едни от най-добрите учени в света, би дестабилизирало самото съществуване на Харвард.

Тръмп забрани чуждестранните студенти в Харвард. Какво става с вече приетите?

„Осъждаме това незаконно и неоправдано действие“, каза д-р Гарбър в писмо до общността на Харвард. „То застрашава бъдещето на хиляди студенти и учени в Харвард и служи като предупреждение за безброй други в колежи и университети в цялата страна, които са дошли в Америка, за да продължат образованието си и да осъществят мечтите си.“

Делото е заведено след съобщение в четвъртък, че сертификатът за Програмата за студенти и обменни посетители на Харвард е отнет, което спира способността на университета да приема чуждестранни студенти. Университетът посочи, че ще подаде и искане за временна ограничителна заповед, с която ще поиска от съдия незабавно да блокира прилагането на административните действия.

В иска университетът обвини администрацията на Тръмп, че е упражнила „явно отмъщение за това, че Харвард упражнява правата си по Първата поправка, за да контролира управлението, учебната програма и „идеологията“ на неговия преподавателски състав и студенти“.

„С едно щракване правителството се опита да заличи една четвърт от студентското тяло на Харвард, чуждестранни студенти, които допринасят значително за университета и неговата мисия“, се казва в иска. „Без чуждестранните си студенти Харвард не е Харвард.“

Администрацията заяви, че Харвард не е спазил списък с искания, изпратен на 16 април, който съдържа записи за протестна дейност отпреди пет години, включително видеозаписи за неправомерно поведение и записи за дисциплинарни действия, включващи чуждестранни студенти.

В иска на Харвард се казва още, че университетът е работил за изпълнение на искането от 16 април, заедно с писмо, атакуващо университета за това, че не е осъдил антисемитизма.

Въпреки „безпрецедентния характер и обхват“ на исканията, призоваващи за информация за всеки притежател на студентска виза, около 7000 студенти в 13-те университета на Харвард, в рамките на 10 работни дни, Харвард е подал необходимата информация на 30 април, се казва в иска, а също така е изпълнил последващо искане.

20 български студенти се обучават в Харвард

„Въпреки това на 22 май DHS счете отговора на Харвард за „недостатъчен“, без да обясни защо или да посочи някакви разпоредби, които Харвард не е спазил“, се казва в иска.

Администрацията на Тръмп обясни атаките си срещу Харвард и други водещи частни университети като опит за борба с антисемитизма и противопоставяне на либералните предразсъдъци в кампуса. По време на кампанията си Тръмп използва термина „марксистки маниаци“, по отношение на Университета на Бръшляновата лига.

След встъпването му в длъжност, администрацията на Тръмп се стреми да използва почти всеки лост, с който разполага федералното правителство, за да принуди училищата, особено Харвард, да се подчинят на волята му. В момента има поне осем разследвания срещу Харвард, обхващащи поне шест федерални агенции.

Отделно от това, администрацията на Тръмп се опита да използва системата за международни студенти на федералното правителство като начин за отстраняване на чуждестранни граждани от страната. Имиграционните служители предприеха действия срещу шепа пропалестински студентски активисти, но също така прекратиха правния статут на стотици студенти, създавайки общо безпокойство сред чуждестранните студенти в колежи и университети в цялата страна.