Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април. Тогава той ще бъде положен в папската базилика „Санта Мария Маджоре“, която е извън Ватикана.

Вече редица световни лидери са заявили, че ще присъстват.

Към Ватикана ще се отправят и президентът на САЩ, както и първата дама на страната. Тръмп, който имаше обтегнати отношения с папа Франциск, отново се озова в центъра на скандала, след като обяви в Truth Social, че той и Мелания „очакват с нетърпение“ да присъстват на погребението на папата.

„Очакваме с нетърпение да бъдем там“, написа Тръмп в публикацията - фраза, която беше остро критикувана в социалните медии за изразяване на положително очакване или ентусиазъм относно траурно събитие.  


Реакциите на хората не закъсняха.

"Кой „очаква с нетърпение“ да присъства на погребение?“, се чудят потребителите.  "Това изобщо не е правилния израз!", допълниха те.

„Той си мисли, че отива на Coachella“, шегуваха се коментиращи, определяйки Тръмп като "лунатик".

Папа Франциск е починал от инсулт и необратима сърдечна недостатъчност, според официалния смъртен акт, публикуван от Ватикана в понеделник 21 април.

Сертификатът, подписан от ватиканския лекар Андреа Арканджели, потвърждава, че 88-годишният папа е изпаднал в кома, преди да издъхне в ранните часове на понеделник сутринта.

Ватиканът публикува документа, тъй като се появиха спекулации относно точната причина за смъртта след съобщенията, че папата е страдал от различни здравословни проблеми през последните месеци, включително сериозен пристъп на пневмония.

Само ден преди смъртта си папа Франциск се срещна с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в това, което Ватикана нарече „сърдечна“ среща. Ванс, новопокръстен католик, преди това влезе в конфликт с папата в социалните медии след критиките на Франциск относно предложената от Тръмп имиграционна политика. 

През януари Франциск нарече плана за депортиране на Тръмп „позор“.