Твърди се, че европейски дипломати и представители на Украйна са получили проектоплан за разрешаване на конфликта в Украйна, за който се твърди, че е изготвен от екипа на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Това съобщава изданието Strana.ua, но към момента няма потвърждение за автентичността на документа. Някои точки от плана отразяват изявленията на самия Тръмп и неговия специален пратеник за Украйна Кийт Келог.
Според публикуваните данни планът предвижда поредица от събития, като се започне с телефонни разговори между Тръмп и руския президент Владимир Путин и украинското ръководство в края на януари - началото на февруари.
Въз основа на резултатите от тези дискусии ще бъде взето решение за продължаване на преговорите или прекратяването им, ако страните не намерят общ език.
Ако процесът продължи, предполага се, че президентът на Украйна ще трябва да отмени указа, забраняващ преговорите с Путин.
Очаква се през февруари или началото на март да се проведе тристранна среща с участието на Тръмп, Путин и Зеленски или две отделни срещи за съгласуване на ключовите параметри на мирното споразумение. На този етап САЩ няма да спрат военната подкрепа за Украйна, посочва изданието.
Според украински журналисти на Великден, 20 април, се планира да бъде обявено примирие по цялата фронтова линия. Едно от условията е изтеглянето на украинските войски от района на Курск.
Окончателното споразумение между Украйна и Русия трябва да бъде подписано на международна конференция с посредничеството на САЩ, Китай, европейските страни и „глобалния Юг“. В края на април е планирана размяната на пленници по формулата „всички за всички“.
Декларацията за края на конфликта, според плана, трябва да бъде оповестена до 9 май. След това Украйна ще бъде помолена да отмени военното положение и да проведе президентски избори през август, както и парламентарни и регионални избори през октомври.
Според документа Украйна ще затвърди своя неутрален статут, като откаже да се присъедини към НАТО. В замяна й се обещава членство в Европейския съюз до 2030 г.
Въоръжените сили на страната ще останат непроменени по численост, а САЩ ще продължат да ги модернизират. Разполагането на миротворци на украинска територия ще изисква допълнителни преговори.
Важна част от споразумението ще бъде отказът на Украйна да се опита да си върне изгубените територии чрез военни или дипломатически средства, въпреки че Киев не признава тяхната принадлежност към Русия.
Някои санкции срещу Москва трябва да бъдат отменени след подписването на споразумението, докато други трябва да бъдат отменени в рамките на три години, при спазване на условията на споразумението. Вносът на руски енергийни ресурси в ЕС се предлага да бъде обложен със специално мито, приходите от което ще бъдат използвани за възстановяване на Украйна.
Сред допълнителните условия са прекратяване на действията срещу Украинската православна църква и защита на руския език.
Политическите партии, които се застъпват за мирно съжителство с Русия, трябва да имат право да участват в изборите.
На този фон ръководителят на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак заяви, че подобни планове съществуват само в медийния план и са опит за информационно изхвърляне. Според Ермак няма "100-дневни" планове за разрешаване на конфликта на официално ниво.
„Никакви „мирни планове“ за „100 дни“ от медиите реално не съществуват“, отбеляза ръководителят на ОП на Украйна.
Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог, който по-рано твърдеше, че президентът на САЩ е способен да разреши кризата за сто дни, според източници на The Wall Street Journal, няма значително влияние по този въпрос и може да не участва в преговорите.