Решението на Украйна да удари руски военни летища възмути Тръмп и предизвика дискусии в Белия дом относно целесъобразността на по-нататъшна подкрепа за Киев. Колко сериозни са рисковете от загуба на американска помощ?
Позовавайки се на трима служители на президентската администрация на САЩ и външен съветник на Белия дом, едно от най-влиятелните американски списания, The Atlantic, съобщи, че операцията на СБУ „Паяжина“ силно е възмутила Тръмп и е предизвикала вълна от разгорещени дискусии относно целесъобразността или нецелесъобразността на продължаващата военна и финансова подкрепа на Киев от страна на Вашингтон.
Но Тръмп публично заяви, че на Украйна и Русия трябва да се позволи „да се карат още малко“, защото по-късно ще бъде по-лесно да се спре това. „Понякога виждаш две малки деца да се карат като луди. Те се мразят и се бият в парка, а ти се опитваш да ги разделиш. Те не искат да бъдат разделени. Така че понякога е по-добре да ги оставиш да се карат известно време и след това да ги разделиш“, подчерта ръководителят на Белия дом, добавяйки, че това е доста известна аналогия, която се използва „в хокея и спорта“.
Коментирайки възможността за въвеждане на нови антируски санкции, ръководителят на Белия дом отбеляза, че САЩ „ще бъдат много, много твърди“, ако видят, че мирно споразумение е невъзможно. „И, честно казано, това може да засегне и двете страни. Знаете, за танго са нужни двама“, обобщи Доналд Тръмп.
Кой ще спре Тръмп да „замрази“ напълно военно-техническата подкрепа за Киев
Коментирайки последните нашумели изявления на Тръмп за Focus, политологът Олег Лесной обръща внимание на публикацията на американския президент, която беше оповестена публично малко след телефонния му разговор с Путин.
„Фактът, че Тръмп всъщност е насочил вниманието си към Иран, показва, че ако има дъно, то е ударено. Това е много непривлекателна стъпка от електорална гледна точка, която със сигурност ще има изключително негативно въздействие не само върху Тръмп, но и върху всички републиканци, които няма да имат време да се дистанцират от, да речем, неадекватната визия за света от страна на президента на Съединените щати. А ако говорим за „Паяжината“, то информацията, идваща от САЩ за визията на Тръмп, е противоречива по отношение на конотациите: понякога пишат, че е щастлив, а понякога е раздразнен. Изглежда, че така се формира бял шум, за да се отдалечи от основната провалена работа - публикацията за Путин и Иран. Тоест, сега Тръмп се опитва по всякакъв възможен начин да се включи отново в мирния процес и да демонстрира, че всъщност се интересува от Украйна“, подчертава експертът.
Според Олег Лисний, президентът на САЩ напоследък прави същата „колосална грешка“, а именно, приравнява жертвата на войната, Украйна, с руския агресор.
„Когато Тръмп разказва на целия свят за кулите в Украйна, които са разбити на парчета, „които лежат на земята на милион парчета, удряни от ракети, бомби и куршуми“, изглежда, че ако вицепрезидентът Ди Ванс учи историята и ситуацията в Украйна от истории, то президентът на САЩ се учи от съвсем конкретни карикатури. Ако обаче говорим за хипотетично намаляване на помощта за нас от САЩ, тогава нека честно отговорим на въпроса: щеше ли Тръмп изобщо да ни предостави нещо, след като помощта на администрацията на Байдън приключи? Убеден съм, че не, не го е направил, не го прави и няма да го направи“, подчертава политологът.
Същевременно Олег Лисний смята, че някои много сериозни проблеми и предизвикателства, като например изострянето на настоящата политическа конфронтация в Съединените щати, както и реалното начало на процесите за частични избори за Конгреса през септември, биха могли да променят както реториката на Тръмп, така и решенията, които той взема.
„Без политически „земетресения“ в Съединените щати не бива да очакваме помощ в чист вид. Но аз съм оптимист по отношение на възможностите на нашите европейски партньори да купуват американско оръжие за по-нататъшен трансфер към Украйна. Оптимизмът ми се основава, преди всичко, на факта, че има Тръмп с неговия „анимационен“ мироглед, а има и производители на оръжие, които са очаквали да печелят пари в Украйна, като подписват договори за поне 5 години. Тези процеси не могат да бъдат спрени само с едно махване на ръката на Тръмп, защото говорим за много големи суми пари, които никой няма да загуби. Затова смятам, че е много важно за нас да запазим този елемент, без да разчитаме на непостоянния, като вятъра, Тръмп в замяна“, заключава Олег Лесной.
Защо Тръмп е толкова ядосан на Украйна
В същото време политологът Дмитрий Левус, в разговор с Focus, прави следния акцент:
„Доналд Тръмп е толкова хаотичен в изявленията и действията си, че по време на неговото президентство могат да се случат най-различни неща, които по принцип е невъзможно да се моделират предварително. И въпреки факта, че в западните медии имаше информация, че той сякаш е имал положително отношение към операция „Паяжина“, мисля, че всъщност не - Тръмп е притеснен, защото това е доказателство, че светът се променя и традиционните проекции на силата вече не изглеждат толкова недвусмислени. Това не означава, че тези проекции ще изчезнат, тъй като ядрената триада остава най-голямата сила, но фактът, че ситуацията като цяло се е променила донякъде, беше демонстриран от Украйна, включително благодарение на „Паяжина“. Всъщност затова Украйна дразни Тръмп по определен начин, като страна, която не му позволява да се върне към нормални, както той вярва, отношения с Руската федерация.“
Като се има предвид, че президентът на САЩ редовно изказва взаимно изключващи се неща и освен това се самоопровергава, заявява политологът, продължаването на финансовата и военна помощ за Украйна е наистина под голям въпрос. Междувременно Дмитрий Левус смята, че не бива да се очакват радикални решения като едновременното въвеждане на санкции срещу Киев и Москва. Освен това, политологът отбелязва, че като цяло в правителствения апарат на САЩ, включително Конгреса, се оформя консенсус относно необходимостта от оказване на натиск върху Русия. „Друго нещо е, че Доналд Тръмп едва ли ще реши да въведе антируски санкции в предложения вид. Мисля, че санкциите ще бъдат „орязани“ и въведени постепенно“, прогнозира политологът.
Що се отнася до по-нататъшната военнотехническа помощ от САЩ за Украйна, експертът е убеден, че нейното намаляване, и то доста значително, изглежда доста вероятно. Дмитрий Левус обаче отбелязва, че това изобщо не означава, че Вашингтон ще се откаже да премине към търговия с оръжие с Украйна, включително чрез механизмите за закупуването му от европейските партньори на Киев. Такъв процес, обобщава политологът, ще се случи независимо от настроението и желанията на Тръмп, тъй като силата на натиска върху президента на САЩ от страна на изключително заинтересованото лоби на американския военно-промишлен комплекс не може да бъде подценявана.
Прочетете още
- 17:14 Купи рокля, но си тръгна и с парите – полицията в Пловдив издирва този мъж СНИМКИ
- 17:00 Марин от пейката: когато човекът до нас се нуждае не от съжаление, а от шанс
- 15:00 Сърничка в капан на добри намерения: майка ѝ я търси, а ние можем да помогнем
- 19:00 Аварийната лента – новото ВИП платно за безочливите на четири гуми СНИМКИ