Учените издадоха ужасно предупреждение за "супер интензивна буря от категория 6", която наближава Съединените щати. Прогнозата беше направена от международна група от повече от 60 експерти, които установиха, че изгарянето на изкопаеми горива инжектира еквивалентно количество енергия в системите на Земята, предвещавайки мрачна нова ера на "мега-урагани".
„Свръхинтензивната буря от категория 6“ ще бъде придружена от ветрове със скорост 300 км в час или повече, а нивата на океанската вода ще се повишат със 7 метра".
Въпреки че това е теоретично метеорологично събитие, експертите го нарекоха "най-мощната буря, виждана някога на Земята", прогнозирайки, че ще се образува около 2100 г. и ще бъде наречена урагана Даниел, пише Daily Mail.
Прогнозата е част от нова книга „Категория пет: Супербури и затоплящите се океани, които ги хранят“, в която авторът Портър Фокс представи научни изчисления и свидетелства от моряци, които са преживели екстремни метеорологични явления от първа ръка.
И въпреки че тази година урагани разтърсиха щата Флорида, "Даниел" ще избере друг път - Ню Йорк.
Експертите прогнозират, че бурята ще премине през тесния канал между Стейтън Айлънд и квартала Дайкър Хайтс в Бруклин, който за последно беше ударен от урагана Санди през 2012 г.
„Разрушението ще бъде в мащаб, който никога не е виждан на североизток. Ще прилича повече на циклон в заливните равнини на Индия или Бангладеш, отколкото на буря в три щата“, каза Фокс.
При изследване на естеството на ураганите Фокс се обърнал към екипажи на спасителни лодки и оператори на влекачи като Джоуи Фарел младши и Стю Милър, които година след година почистват щетите от ураганите върху своите плавателни съдове. Той също така общувал с океанографи и метеоролози.
Когато ураганът от категория 5 Майкъл удари северозападна Флорида, Милър си спомни: „Сякаш Божията ръка току-що изтри земята чиста.“
„Няма значение дали е била стоманена сграда, тухлена сграда, дървена сграда, нищо не е останало“, каза Милър. Налягането на въздуха беше толкова ниско, че изсмука петрола от гигантските резервоари за съхранение на Chevron в яхтеното пристанище, каза той.
Какво се знае за супермощния ураган Даниел?
Хипотетичен ураган Даниел първо би навлязъл в пристанището на Ню Йорк с пориви на вятъра, разклащащи моста Verrazano Narrows. Силните ветрове биха могли да скъсат трифутовите кабели, държащи конструкцията заедно, причинявайки „и двете нива на пътя да се срутят в участъка отдолу“.
Когато този „свръхинтензивен ураган от категория 6“ навлезе в пристанището на Ню Йорк, целият остров Губернърс ще бъде потопен в „стена от бяла вода“.
„Повечето от прозорците в Кулата на свободата, проектирани да издържат на ветрове със скорост до двеста мили в час, ще бъдат издухани“, твърди Фокс, което по ирония на съдбата „ще намали съпротивлението на въздуха и вероятно ще спаси скулптурата“.
Подпорните стени, построени около Battery Park като част от текущия план за адаптиране към изменението на климата на стойност над 1,7 милиарда долара, ще бъдат претоварени.
„Океанската и речната вода ще се смесят в източния край на Tompkins Square Park и водата ще тече свободно по улиците на Чайнатаун, Малката Италия и шикозните бутици и бистра на NoHo и SoHo“, каза Фокс.
Уязвимостта на града към това наводнение ще бъде следствие не само от бурята, но и от покачването на морското равнище: пример за това, което авторът нарича „кумулативните сили на изменението на климата“.
„Ако ураганът Санди беше настъпил през 1912 г. вместо през 2012 г., той вероятно нямаше да наводни Долен Манхатън“, се казва в книгата.
Това се дължи на факта, че за 100 години нивото на морето се е повишило с около 30 см.
След като достигне сушата, ураганът Даниел ще води 48-часова обсада на Голямата ябълка, докато по-гъстите и по-интензивни супербури разкъсват по-горещата атмосфера.
Фокс прогнозира, че пориви на вятъра ще съборят покрива на музея на изкуствата Метрополитън, ще изкоренят вековни чинари и дъбове в Сентрал Парк, а в самия Ню Йорк най-вероятно няма да остане нито един непокътнат прозорец.
„За лаиците бурите са атмосферни смущения, които нямат никаква връзка със Земята, с изключение на щетите, които причиняват. Всъщност по-голямата част от силата на урагана се появява на границата между океана и въздуха, което учените наричат „планетарния граничен слой“, каза той.
Той нарисува правдоподобен и смразяващ сценарий, в който безброй нюйоркчани ще се окажат в капана на небостъргачите.
„Онези, които имат късмета да живеят в модерен, здрав, издигнат небостъргач в Мидтаун или Горен Манхатън, ще наблюдават от горните етажи как разпенени кафяви потоци вода текат по улиците. Скоро те ще залеят градските канали и дренажните канали, наводнявайки комплекса структурата на Манхатън и ще източат електричеството, интернет и мобилните комуникации на сградите“, пише той.
"Индустрията е изчезнала. През следващите седмици и месеци жителите и служителите ще се борят с невъзможния въпрос дали да възстановят Ню Йорк", заключава Фокс.
Фокс отбелязва, че Ню Йорк е само един от най-известните крайбрежни метрополиси на Америка и много други градове са изправени пред подобна или по-лоша съдба.
„Една добра новина: жителите на Маями вече няма да се притесняват от силни бури, морски стени, строителни норми или просрочени застраховки през 2100 г., тъй като градът вече няма да съществува“, каза Фокс.