Жена от Алабама, родена с двойна матка, е бременна с две бебета – по едно във всяка утроба.
32-годишната Келси Хатчър открива, че има две матки, както и две шийки на матката, когато е на 17 години. Състоянието, известно в медицината като диделфис на матката, засяга около 0,3 процента от населението и също така е съпроводено с малък шанс да носи бебе в двете матки. Вероятността от такова събитие е около „1 на милион“ според Ричард Дейвис, специалист по майчина и фетална медицина в Университета на Алабама в Центъра за жени и бебета в Бирмингам, говорейки за Good Morning America.
Въпреки че е наясно с този шанс, Хатчър е имала три предишни бременности, в които е носила едно бебе в една матка, всички без усложнения. И така, при четвъртата си бременност лекар забелязва второ бебе по време на преглед.
„Преди да успее да каже нещо, аз казах: „О, боже, има още едно“, спомня си Хатчър. „Смях около 30 минути, защото просто изглеждаше нерално.“
Медицинският екип, който се грижи за Хачър, третира бебетата като разнояйчни близнаци. „Има много различни видове двуплодна бременност“, каза Швета Пател, акушер-гинекологът на майката. „Най-вероятно това, което се е случило, е, че тя е имала отделна овулация и по една яйцеклетка е влязла във всяка фалопиева тръба, което означава, че е слязла от всяка страна на матката, а след това сперматозоидите са пътували нагоре по всяка отделна матка и оплождането е настъпило отделно.“
„Няма истински експерт, който да знае как точно да процедира с пациент с две матки и две бебета, с по едно във всяка матка“, каза Пател. „Така че ние наистина разчитаме на нашето основно обучение и нашите базови знания и нормалната физиология на бременността, която разбираме, и го прилагаме в нейния сценарий.“
Има много различни начини, по които раждането може да се осъществи; теоретично едната матка може дори да започне да се свива, докато другата не и бебетата могат да се родят по различно време. Според Пател екипът и Хатчър са обсъдили цял набор от сценарии, включително вагинално раждане или цезарово сечение за двете бебета или дори различен метод за всяко.
Хачър остава положителна въпреки сложния характер на бременността си. „Просто се опитвам да се съсредоточа върху положителното и знам, че съм в най-добрите ръце в нашия район и нещата ще се развият страхотно.“
Макар и рядък, Хатчър не е единственият човек с диделфис на матката, който е носил бебета и в двете утроби през последните години. Още през 2020 г. беше съобщено и за жена в Обединеното кралство. Още по-рядко, друга британка с диделфис на матката роди три бебета – едно в едната матка и набор от еднояйчни близнаци в другата. Подобна ситуация се случи в Бангладеш през 2019 г., когато жена роди близнаци 26 дни след преждевременното раждане на първото си бебе.
Превод: GlasNews.bg