Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е подписал писма до 12 държави, в които са посочени различни нива на мита, които ще бъдат наложени върху стоките, които те изнасят за Съединените щати, с оферта от типа „приеми или откажи“, която ще бъде изпратена в понеделник.
Тръмп, говорейки пред репортери на борда на „Еър Форс 1“, докато пътуваше към Ню Джърси, отказа да назове конкретните държави, като обясни, че тази информация ще бъде оповестена в понеделник. По-рано в четвъртък той заяви, че първата група писма ще бъде изпратена в петък — който е национален празник в САЩ — но датата вече е преместена.
В условията на световна търговска война, която разклати финансовите пазари и накара правителства по света да защитават икономиките си, Тръмп обяви през април базово мито от 10% и допълнителни проценти за повечето държави, като някои достигат до 50%.
Всички мита над 10% обаче бяха временно спрени за 90 дни, за да се даде време за преговори и постигане на споразумения. Този срок изтича на 9 юли, въпреки че в петък сутринта Тръмп каза, че митата може да достигнат дори 70%, като повечето ще влязат в сила от 1 август.
„Подписах няколко писма, ще бъдат изпратени в понеделник – вероятно дванадесет“, каза Тръмп в отговор на въпрос относно плановете му в областта на митата. „Различни суми, различни нива на мита.“
Първоначално Тръмп и неговите съветници заявиха, че ще водят преговори с десетки държави относно митническите ставки, но впоследствие президентът се разочарова от този процес след неуспехи с ключови търговски партньори, включително Япония и Европейския съюз.
Късно в петък той подчерта пред репортери: „Писмата са по-добри... много по-лесно е да изпратиш писмо.“
Той не коментира дали очаква да бъдат постигнати по-широки търговски споразумения преди крайния срок на 9 юли.
Промяната в стратегията на Белия дом отразява трудностите при сключване на търговски споразумения, обхващащи не само мита, но и нетарифни бариери – като забрани за внос на земеделски продукти – особено в ускорени срокове.
Повечето търговски споразумения в миналото са били резултат от години преговори.
До момента са постигнати споразумения само с Великобритания – през май беше договорено запазване на 10% мито и преференции за някои сектори, включително автомобили и самолетни двигатели – и с Виетнам, където митата върху много виетнамски стоки са намалени до 20% от предварително заплашените 46%. Много американски стоки ще могат да влизат във Виетнам без мита.
Очакваното споразумение с Индия не се е материализирало, а дипломати от ЕС заявиха в петък, че не са успели да постигнат напредък в търговските преговори с администрацията на Тръмп и сега може да се наложи да търсят удължаване на настоящото положение, за да избегнат увеличение на митата.
Превод: GlasNews.bg