За първи път в историята най-възрастните американци притежават по-голям дял от богатството в недвижими имоти от американците на средна възраст, според нов доклад на Redfin, тъй като хората на възраст между 40 и 54 години губят позиции спрямо по-възрастните поколения, пише Newsweek.

Собствеността върху жилище, някога ключова част от американската мечта, през последните години се изплъзва от възможностите на много млади американци, тъй като цените на имотите рязко нараснаха на фона на високо търсене и ограничено предлагане, а разходите по заемите се удвоиха по време на пандемията.

Данни от Бюрото за преброяване показват, че 37,9% от домакинствата, оглавявани от американци под 35 години, са притежавали собствено жилище през четвъртото тримесечие на 2025 г. — най-високият дял, откакто той спадна през 2019 г., но все още под нивата от началото на 2000-те години.

Дори бейби бумърите — родените между 1946 и 1964 г. — смятат, че са имали по-лесен достъп до покупка на жилище в сравнение с по-младите поколения днес. Според изследване от 2019 г. на Berkeley Economic Review, 45% от бейби бумърите са успели да купят първия си дом между 25 и 34-годишна възраст, докато към същата година само 37% от милениалите в същата възрастова група са притежавали жилище. Но кризата с достъпността засяга и американците на средна възраст. Само през последните 15 години средната възраст на купувача на жилище в САЩ се е увеличила от 39 на 59 години, според Forbes. Към третото тримесечие на 2025 г., според най-новите налични данни, американците на 70 и повече години притежават 26% от общото богатство в недвижими имоти на стойност 48 трилиона долара — увеличение спрямо 21,6% преди десетилетие и 16,6% преди двадесет години.

За сравнение, американците на възраст между 40 и 54 години държат 25,9% от богатството в недвижими имоти в страната, спад спрямо 29,6% преди десетилетие и 35,9% преди двадесет години.

И двете групи са изпреварени от американците между 55 и 69 години, които притежават 35,3% от богатството в недвижими имоти към третото тримесечие на 2025 г. — най-високият дял сред всички възрастови групи, макар и по-нисък от 37,2% преди десетилетие, но по-висок от 30,6% преди двадесет години.

От всички групи само американците на 70 и повече години отбелязват постоянен ръст в богатството от недвижими имоти от началото на 2000-те години насам, докато двете по-млади групи бележат повече или по-малко постоянен спад, докато се сблъскват с по-високи цени на жилищата и ипотечни лихви.

Главният икономист на Redfin Дарил Феъруедър заяви в доклада: „Навлизането в собствеността върху жилище не беше лесна задача за бейби бумърите, които се сблъскаха с висока инфлация и високи лихвени проценти. Но след това ипотечните лихви навлязоха в десетилетен спад, който подхрани години на растеж на цените на жилищата и облагодетелства бейби бумърите.

Тези увеличения на цените на имотите, заедно с новия ръст на ипотечните лихви през последните години, изтласкаха собствеността върху жилище извън обсега на много млади американци.“

Свиването на „пая“ от недвижими имоти за по-младите поколения буди притеснения, а скорошно проучване на Realtor.com установи, че моментът на покупка на жилище е от значение за бъдещото богатство на домакинството. Покупката на жилище до 30-годишна възраст се свързва с 22,5% по-висока нетна стойност (+119 000 долара) на 50-годишна възраст в сравнение с покупка през 40-те години, заключава брокерската компания.

Въпреки това се очаква младите американци да бъдат основните бенефициенти от масивния трансфер на богатство — включително недвижими имоти — който експертите прогнозират, че бейби бумърите ще осъществят към по-младите поколения до 2045 г., оценяван на 53 трилиона долара.

Експертите обаче се опасяват, че този „голям трансфер на богатство“ може да не донесе това, на което мнозина се надяват.