Мъж в Аризона е починал от пневмонична чума, съобщиха местните здравни власти в петък. Това е първият подобен случай в региона от 18 години. Но случилото се е ясен сигнал, че това смъртоносно заболяване, причинило няколко пандемии през вековете, макар и да се среща рядко в наши дни, не е само болест от миналото. 

Какво представлява чумата и има ли повод за безпокойство?

Съществуват три вида чума. Думата „чума“ често се използва, за да опише големи епидемии или пандемии, или дори други нежелани явления, като например чума от мишки. Естествено, думата може да предизвика страх. Но от научна гледна точка, чумата е заболяване, причинено от бактерията Yersinia pestis.

Чумата има три основни форми: бубонна, септицемична и пневмонична.

Бубонната е най-разпространената и е наречена така заради „бубоните“ – болезнени, подути лимфни възли, които се появяват при инфекцията. Други симптоми включват треска, главоболие, втрисане и отпадналост.

Този вид чума обикновено се разпространява чрез бълхи, които живеят по животни като плъхове, прерийни кучета и мармоти. Ако заразена бълха премине от животинския си гостоприемник и ухапе човек, това може да доведе до инфекция. Хората могат да се заразят и при контакт със заразено животно.

Септицемичната чума се появява, ако бубонната чума не бъде лекувана, или може да възникне директно, ако бактерията попадне в кръвния поток. Тя  причинява вътрешни кръвоизливи в органите. Името ѝ идва от септицемия – тежка инфекция на кръвта, съобщи Нова.

Смъртният случай в САЩ е в резултат на пневмонична чума, която е най-тежката форма на заболяването. Бубонната чума може, в някои случаи, да се разпространи до белите дробове и да се превърне в пневмонична чума. Тя пък може да се предава от човек на човек чрез фини капчици във въздуха – по начин, подобен на COVID-19.

Симптомите са сходни с другите форми, но включват и тежка пневмония. Около 30 до 60% от хората, които се заразят с бубонна чума - умират, докато при пневмоничната чума смъртността може да достигне до 100%, ако не се лекува.

Чумата: Кратка историческа справка

Това заболяване е едно от най-значимите в човешката история. Чумата на Юстиниан (541–750 г. след Христа) е отнела живота на десетки милиони души в Западното Средиземноморие и е оказала сериозно въздействие върху разширяването на Византийската империя.

Средновековната "Черна смърт" (1346–1353 г.) също е била катастрофална – тя е убила десетки милиони души и до половината от населението на Европа.

Разпространявана чрез нарастващите търговски мрежи на Британската империя, третата и най-скорошна чумна пандемия обхваща периода от 1855 г. до около 1960 г., като достига своя връх в началото на 1900  година. Тя е причина за 12 милиона смъртни случаи, основно в Индия, но достига и до Австралия.

Смята се, че бубонната чума е основната форма на заболяването, стояща зад всички тези пандемии.

Чумата в съвремието

За първи път внесена в САЩ по време на третата пандемия, чумата заразява средно по около седем души годишно в западната част на страната, тъй като е ендемична сред популациите на мармоти и прерийни кучета там. Последното голямо огнище е било преди 100 години. Смъртните случаи са изключително редки – само 14 души са починали в САЩ през последните 25 години.

В световен мащаб през последното десетилетие са регистрирани няколко хиляди случая на чума. Държавите с най-много случаи в момента са Демократична република Конго, Мадагаскар и Перу, като има случаи и в Индия, Централна Азия и САЩ. Случаите обикновено възникват в селски и земеделски райони.

Чумата е лечима

Чумата може лесно да бъде лекувана с обикновени антибиотици, приемани перорално или венозно за 10 до14 дни. Важно е обаче лечението да започне бързо.

Скорошният смъртен случай буди тревога, тъй като става въпрос за въздушно предаваната пневмонична форма на заболяването – единствената форма, която лесно се предава от човек на човек. Засега обаче няма доказателства за по-нататъшно разпространение на болестта в САЩ.

Тъй като Yersinia pestis не се среща при животни в Австралия, рискът там е минимален. На този континент не е имало съобщения за чума повече от век.

Но чумата, както и много други заболявания, е повлияна от условията на околната среда. Рискът от климатични промени, които разширяват естествените местообитания на преносителите на болестта, означава, че здравните експерти по света трябва да продължат внимателно да я наблюдават.

Чумата, макар често възприемана като болест от миналото, все още съществува и може да представлява сериозна заплаха за здравето, ако не бъде лекувана навреме.