Преговорите между Съединените щати и Украйна за стратегическо сътрудничество взеха неочакван обрат, след като в документа на споразумението бяха добавени противоречиви условия относно контрола върху ключовата енергийна инфраструктура и природни ресурси на Украйна.

Според Reuters една от поправките в документа се отнася до прехвърлянето на контрола върху участък от руския газопровод на Газпром, който минава през Украйна за Европа.

Източник, описващ перспективата за пробив в преговорите, каза пред репортери, че атмосферата на преговорите е била много враждебна. Източникът на Ройтерс обаче се опита да намери по-мека формулировка.

„Атмосферата на преговорите е много антагонистична“, цитира агенцията източника.

Очаква се имотът да бъде прехвърлен на Международната финансова корпорация за развитие (DFC). Тази американска структура подпомага инвестициите в чужбина.

Източникът на изданието нарече тази инициатива своеобразно "великденско яйце", което беше открито след преглед на окончателния текст на проекта.

Говорител на Министерството на финансите на САЩ потвърди преговорите, добавяйки, че обсъждането на условията е от "техническо естество". Американската страна обаче се въздържа от допълнителни коментари, особено по най-чувствителните точки от споразумението.

Споразумението предвижда и създаването на инвестиционен фонд под контрола на САЩ. Този фонд трябва да получава приходи от експлоатацията на украинските минерални находища.

Особено внимание в този контекст се отделя на редкоземните метали, стратегически важен ресурс за високотехнологичните индустрии, включително отбранителния сектор и производството на електроника.

Официален Киев изрази загриженост относно редица разпоредби на документа. На първо място, украинските власти са обезпокоени от липсата на ясно дефинирани гаранции за сигурност.

Както отбелязват източници, запознати с позицията на украинското ръководство, защитата на суверенните интереси остава абсолютен приоритет за президента Володимир Зеленски.

Това е особено актуално на фона на продължаващия въоръжен конфликт с Русия, която контролира около 20% от украинската територия.

За оценка на правните рискове украинската страна ангажира международната правна фирма Hogan Lovells, която е специализирана в транснационални транзакции.

Говорейки в сряда, Володимир Зеленски подчерта, че всякакви споразумения за достъп до природните ресурси на Украйна трябва да са от полза и за двете страни и да допринасят за развитието на страната.

Той изрази увереност, че ако бъде правилно структурирана, сделката може да се превърне в инструмент за икономическо съживяване, а не в източник на противоречия.