Секретен проект, наречен AMASS, чиито подробности бяха разкрити от журналисти, е насочен към глобално потискане на противовъздушната отбрана на противника с помощта на армия от дронове. Той ще влезе в сила и ще се изпълнява, ако Китай реши да извърши военна агресия срещу Тайван.

Според журналистите на Asia Times агресията на Русия срещу Украйна и активното използване на дронове от двете страни както за отбрана, така и за атаки на фронта, са причина за глобалното използване на дронове за военни цели. Съединените щати са провели много симулации на война с различни аспекти и при различни условия и са се уверили, че дроновете са един от решаващите фактори на бойното поле в съвременния свят.

Каква е същността на плана за използване на рояк дронове

Наскоро Министерството на отбраната на САЩ стартира тяснопрофилен проект, наречен Autonomous Multi-Domain Adaptive Drone Swarms (AMASS), който се фокусира върху създаването на цели армии от атакуващи дронове, включително дронове камикадзе, които, ако е необходимо, ще атакуват врага в морето и на сушата, за да унищожат нейната противовъздушна отбрана.

защита срещу дронове, противовъздушна отбрана на Китай, лазерни оръжияцял екран
Китай разполага с лазерни системи за борба с атаки с дронове
 

Техническата особеност на плана е, че хиляди рояци дронове ще бъдат управлявани от един център или от няколко центъра с цел съвместна атака от различни посоки. Това ще "счупи" противовъздушната отбрана на противника, ще унищожи артилерийските системи и ракетните установки.

И въпреки че подробностите по проекта са строго секретни, анализът на тендерните доставки за американската армия ясно показва, че работата по проекта се извършва активно в тази посока.

Симулация на битка между САЩ и Китай

В подготовка за въвеждането на плана AMASS в действие, Пентагонът проведе една компютърна симулация на възможен сблъсък между Китай и Съединените щати с подкрепата на съюзници (Япония и Тайван), използвайки различни видове дронове, които бяха на разположение на армиите на тези държави за 2021 г.

Изкуственият интелект прогнозира Пирова победа за Съединените щати и техните съюзници - загубите на всички страни бяха огромни. AI изчисли, че с китайско кацане в Тайван САЩ и Япония ще загубят 449 бойни самолета и 43 кораба в битка, включително два самолетоносача, докато американските загуби ще бъдат около 7000 войници, като 3200 души ще бъдат убити в битка. Тайван също ще претърпи огромни загуби в симулацията, губейки половината от военновъздушните си сили, 22 кораба и 3500 сухопътни войници, една трета от които ще загинат в действие.

Но Китай също ще се изправи пред мрачна ситуация след резултатите от битката: загубата на 138 кораба, 155 бойни самолета и 52 000 войници (7000 убити в битка, 15 000 се удавиха, 30 000 станаха пленници на тайванската армия).

дрон камикадзе, дрон убиец, рояк дроновецял екран
В симулирана битка загубите на всички страни бяха потресаващи, но победата остана за съюзниците

И тези загуби са като се има предвид активното използване на рояци дронове. Но, очевидно, Съединените щати са решили да подобрят резултата от симулацията и да се запасят с огромен брой дронове, които явно не са били достатъчни през 2021 г., пишат журналистите.

Защо военните разчитат на рояци дронове

Експертите посочват, че днес армиите от безпилотни самолети са отлична алтернатива на настъпателните операции, което може значително да намали загубите им и в отбраната. Освен това, за разлика от Русия, в развитите страни е обичайно да се броят загубите и да се третира животът на бойците възможно най-внимателно. В края на краищата от Втората световна война те помнят думите на генерал от американската армия Джордж Патън: „Най-добрият танк не струва живота на войник“.

Освен това Пентагонът изчисли, че дроновете са много по-евтини от скъпите свръхдалечни лазерно насочвани ракети със сложни GPS сензори, които врагът може лесно да свали при добра противовъздушна защита.

дрон-камикадзе, дрон-убиец, дрон-шах, ирански дронцял екран
Използването на ирански дронове от Русия срещу Украйна накара САЩ да натрупат рояци дронове

Ефективността на безпилотните самолети, за съжаление, беше демонстрирана от събитията в Украйна, когато Русия, с помощта на евтини и многобройни ирански „Шахеди“, нанесе сериозни щети на инфраструктурата на страната.

Превод: GlasNews