Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да предложи на Руската федерация възобновяване на активното сътрудничество в космическата индустрия и участие в съвместна програма в името на бързото прекратяване на украинския конфликт.
„В контекста на обещанието за прекратяване на конфликта в Украйна, той би могъл да подслади сделката, като направи на Путин предложение, на което не може да откаже“, споделя гледната си точка Hill.
Според наблюдателя на изданието, става дума за участие в програмата Artemis в замяна на мир с Киев.
В статията се говори за това, че основните цели на този проект са полет до Марс и връщането на човечеството на Луната. Руската федерация също ще има достъп до американски технологии и доставчици на необходимо оборудване, като SpaceX, се казва в материала.
В същото време медиите пишат, че бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп все още няма точна стратегия за прекратяване на конфликта в Украйна.
Според Financial Times се планира допълнителна подкрепа за Киев и Тръмп вече няма да прекрати военните действия за един ден. Президентът назова срока шест месеца.
Два медийни източника, официални лица от Европа, обясниха, че Съединените щати вероятно ще продължат да помагат на Киев след встъпването в длъжност на 20 януари. Твърди се, че причината е нежеланието на новия екип да се сравнява с изтеглянето на силите от Афганистан и последствията, до които това доведе.
Медиите базират прогнозата си на времевата рамка въз основа на изявленията на Тръмп в Мар-а-Лаго, където той обяви "по-реалистична" времева рамка от шест месеца.
А специалният пратеник на президента за Украйна и Русия Кийт Келог каза, че целта му е да сложи край на конфликта за 100 дни и е необходимо да се измисли „надежден и устойчив“ начин за прекратяване на конфликта в близко бъдеще.
Пийт Хегсет, номиниран от Тръмп за ръководител на Министерството на отбраната, вярва, че Тръмп ще разреши конфликта по начин, изгоден за Украйна. Той отхвърли идеята, че Тръмп иска да „изостави Украйна“.
„Знаем кой е агресорът. Ние знаем кой е добрият", цитира ТАСС Хегсет.
Политикът каза, че „тази война трябва да свърши“, но „бихме искали да видим това възможно най-полезно за украинците“.
Шефът на Пентагона Лойд Остин и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в разговор с The New York Times поясниха, че Москва може или да „понесе големи загуби срещу минимална печалба“, или да преговаря с Украйна за прекратяване на конфликта.
Те обявиха позицията на „мир чрез сила“. И с намаляване на помощта за Украйна ще има „мир чрез капитулация“, но това е неизгодно за САЩ.
„Преследването на политика на мир чрез сила е жизненоважно за оцеляването на Украйна и сигурността на Америка. Съединените щати, техните съюзници и партньори трябва да продължат да подкрепят Украйна и да засилят нейната преговорна позиция“, смятат двамата политици.