Едно от нещата, които направиха встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп отличително, беше известността на елита на Силиконовата долина.

Лесно разпознаваеми бяха тримата най-богати хора в света - Илон Мъск , Джеф Безос и Марк Зукърбърг . И това да не говорим за някои от милиардерите, които не са поставени директно пред камерите.

Когато се сумират богатствата на основателите на технологиите милиардери, бизнесмени милионери и богати политици, в ротондата на Капитолия в понеделник сутринта имаше повече от 1 трилион долара - над хиляда милиарда.

Най-богатият от всички тях, оглавяващ класацията на Forbes за милиардери в реално време, беше Илон Мъск.

Южноафриканският сериен предприемач прави парите си чрез собственост върху компанията за електрически автомобили Tesla и компанията за изследване на космоса Space X.

Жест на Мъск предизвика възмущение у някои, нацистки знак или просто поздрав? ВИДЕО

Състоянието му възлиза на 433,9 милиарда долара според Forbes.

Следващият в списъка на богатите е основателят на Amazon Джеф Безос, който притежава 239,4 милиарда долара чрез притежаването на акции на компанията.

Частичната собственост на г-н Безос върху The Washington Post доведе до някои спекулации, че той играе роля във вестника, казвайки, че няма да подкрепи кандидат на изборите в САЩ за първи път от 36 години.

Третият най-богат в списъка на Forbes е основателят на Meta Марк Зукърбърг със състояние от 211,8 млрд. долара.

Компанията му притежава социалните мрежи Facebook , Instagram и WhatsApp .

Влиянието на променящите се политически ветрове може да се види в неотдавнашното решение на Meta да отмени проверката на фактите.

Докато нямаше следа от четвъртия най-богат човек в света - основателя на Oracle Лари Елисън - човекът, който заема петото място, Бернар Арно, беше там със семейството си.

Гигантът за луксозни стоки на французина LVMH притежава марки като Dior, Louis Vuitton, Moet & Chandon и Sephora, като нетното му състояние се оценява от Forbes на 181,3 млрд. долара.

Мириам Аделсън, която заедно със семейството си е класирана на 55-то място по богатство в света от Forbes. Тяхното нетно състояние от $31,9 милиарда е натрупано чрез казина. Нейният съпруг Шелдън Аделсън основава компанията за казино и курорт Las Vegas Sands.

Поддръжник на новия президент, Аделсън беше наградена с президентския медал на свободата от г-н Тръмп през 2018 г.

В долния край на списъка на богатите на Forbes - идващ на 89-то място - е медийният магнат Рупърт Мърдок , оценяван на 22,2 млрд. долара.

Неговата мрежа Fox е любима на президента на САЩ, но той направи част от богатството си в Обединеното кралство, където купи вестниците The Times и The Sun.

Освен Fox, в САЩ той притежава The Wall Street Journal и New York Post.

Ако тези шестима души бяха единствените присъстващи, в залата щеше да има повече от 1,12 трилиона долара.

Това е 11 пъти повече от Брутния вътрешен продукт (БВП) на България за 2023, според данните на Световната банка. За 2023 година БВП-то на страната ни е 101,6 милиарда долара.

Към огромното число не са добавени милиарди и милиони, притежавани от технологични кралски особи като основателя на Apple Тим Кук, главния изпълнителен директор на Google Сундар Пичай и основателя на OpenAI Сам Алтман. И нищо от това не споменава богатството на присъстващите политически династии - Буш, Клинтън и Тръмп.

Припомняме, че в прощалната си реч Джо Байдън призова гражданите на САЩ да „стоят на стража“ срещу „олигархията“, развиваща се в страната.

Джо Байдън в прощалната си реч: В САЩ се формира олигархия

„Днес в Америка се появява олигархия, която буквално заплашва цялата ни демокрация“, каза 82-годишният демократ в края на единствения си президентски мандат, добавяйки, че става въпрос за „концентрацията на властта в ръцете на много няколко супер богати хора.