Украйна се оказа в трудна ситуация, без необходимото оръжие и подготовка на личния състав за ефективна борба срещу Русия. Това пише на 23 юли американският вестник The Wall Street Journal.

Когато Украйна започна контранастъплението, западните военни служители знаеха, че Киев не разполага с оръжия, включително боеприпаси и бойни самолети, необходими за изтласкване на руските сили, казаха журналистите. Надяваха се, че украинската смелост и находчивост ще се справят със ситуацията, но това не се случи.

Руските войски се оказаха добре оборудвани минни полета, „укрепления и мощна авиация, което значително затрудни напредването на украинските сили. Това доведе до увеличаване на вероятността от продължителна война и необходимостта от допълнително въоръжение и обучение за Киев“, се казва в материала.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е изправена пред сложно политическо изчисление. С наближаването на изборите през 2024 г. Вашингтон стана по-предпазлив при предоставянето на помощ на Украйна, страхувайки се от въздействието на войната върху предизборната кампания.

Докато Европа цели победата на Украйна и поражението на Русия, за да осигури сигурността на континента, европейските военни разполагат с ограничени ресурси, за да осигурят на украинците всичко необходимо, за да прогонят руските сили.

Експерти: Украйна загуби тактическо предимство

Ситуацията в украинско-руската война обаче се промени коренно. Украйна вече няма същото тактическо предимство, което й позволи да шокира Москва миналата година. Сега Русия е по-многобройна от украинските войски и има мощен отбранителен комплекс.

"Украйна трябва да промени тактиката, за да преодолее руската отбрана. Концентрацията на силите и синхронизирането на военните операции ще бъде ключов фактор за пробива на отбраната на врага. Украинците също трябва да подобрят противовъздушната отбрана и да укрепят своите военни сили, за да се сблъскат с укрепленията на руската армия", казва Франц-Стефан Гади, независим военен анализатор, който наскоро посети украинските фронтови линии.

Русия спечели въздушно превъзходство на значителна част от фронта, тъй като Украйна се сблъска с недостиг на противовъздушна отбрана и противовъздушни оръжия.

„Руснаците успяха да използват своите самолети по-ефективно“, каза Дъглас Бари, старши сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания, базиран в Лондон мозъчен тръст. „Русия, въпреки че не доминира във въздуха на цялата територия на Украйна, се счита, че е в по-добра позиция от гледна точка на отбраняващата се страна.

Украйна активно преследва идеята за получаване на американски изтребители F-16, тъй като противодействието на руските самолети се превърна в основен проблем за екипа на президента Зеленски. Сега Украйна разполага само с малък флот от военновъздушни сили, състоящ се от съветски самолети и хеликоптери.

Както пише вестникът, организирането на операции в малък мащаб, въпреки че опростява задачата за командирите, налага своите трудности, като например намалена мобилност. Тези операции създават проблеми за безопасната евакуация на ранените войници от фронтовата линия и осигуряването на доставка на боеприпаси, тъй като медицинският и тилният корпус са по-малко защитени.

Провеждането на синхронизирани широкомащабни атаки е трудно дори за въоръжени сили с по-добро оръжие от Украйна. Обединяването на голям брой сухопътни и въздушни сили в бърз и брутален фронтален щурм се оказва изключително трудна задача.

Освен това никоя западна военна част не би се осмелила да атакува укрепена отбрана без превъзходство във въздуха.

„САЩ никога не биха рискували да атакуват усилена защита без превъзходство във въздуха, но украинците нямат това предимство“, каза Джон Нагъл, бивш подполковник от американската армия, който в момента преподава във Военния колеж на американската армия. „Важността на въздушното превъзходство за успешните сухопътни бойни операции при разумни загуби не може да бъде преувеличена.“