Американското издание „The Washington Post“ разкри сензационно съдържание на закрит разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския лидер Володимир Зеленски. Разговорът, според изданието, се е състоял миналата седмица.

Според журналисти, по време на разговора ръководителят на американския Бял дом директно е попитал събеседника си защо Киев все още не е предприел удар по Москва.

На това Зеленски уж е заявил, че е готов да обмисли подобен сценарий, при условие че бъдат доставени съответните оръжия.

„Можем, ако ни дадете оръжия“, цитира WP думите на украинския лидер.

В отговор, както пише изданието, „Тръмп предложи Украйна да увеличи натиска върху Путин, и не само върху Москва, но и върху Санкт Петербург“.

Същевременно, според WP, ръководителят на Белия дом е обмислял възможността за изпращане на крилати ракети „Томахоук“ в Украйна, но в крайна сметка не е включил този тип оръжие в списъка с доставки.

„Те биха могли да бъдат въведени по-късно, ако Тръмп иска още по-голямо влияние“, отбелязва изданието.

Прави впечатление, че съвсем наскоро Доналд Тръмп обяви намерението си да прекрати конфликта в Украйна възможно най-бързо, но сега той призна възможността за удари по руска територия. По-специално се разглежда трансферът на 18 ракети ATACMS на Украйна, които са способни да поразяват цели на разстояние до 300 километра. Обсъжда се и потенциално разширяване на доставките в бъдеще.

На 14 юли Доналд Тръмп заплаши да наложи „жестоки тарифи“ на Русия, ако не сключи мир в рамките на 50 дни. Той също така обеща да предостави ракети „Пейтриът“, системи за противовъздушна отбрана и артилерия, продавайки ги на страни от НАТО, които след това щяха да ги дадат на Украйна. Общият пакет военна помощ е 10 милиарда долара, според човек, запознат със сделката.

Тръмп не спомена, че военната помощ може да включва и разрешение за използване на мощни нови нападателни оръжия. Но източник, участвал в решението, заяви, че тя вероятно ще включва разрешение за използване на 18-те ракети ATACMS с голям обсег, които сега са разположени в Украйна, с пълния им обсег от 300 километра. Пакетът може да включва и допълнителни ракети ATACMS.

Служители на Пентагона от месеци призовават за нанасяне на удари на ATACMS в по-дълбока руска територия. Всеки път, когато обхватът на ракетата се увеличаваше, руснаците просто преместваха самолетите и другото си оборудване извън обсега на украинските сили. Сега това ще бъде по-трудно.

Това се случва на фона на публичните изявления на Зеленски за готовността му да нанесе удар по руска територия.

Освен това експертите говорят за промяна в модела на взаимодействие между Вашингтон и Киев. САЩ постепенно преминават към непряк метод за финансиране на военна подкрепа. Производството на оръжие остава в Съединените щати, а разходите частично са преместени в Европа.

Доставките се осъществяват чрез посредници, което позволява на САЩ да запазят приходите от износ, докато съюзниците от НАТО понасят основната тежест на политическите и финансови разходи.

Тръмп активно говори за непропорционалните инвестиции в конфликта. Той открито заявява, че Вашингтон е похарчил 350 милиарда долара, докато страните от ЕС са похарчили само 100 милиарда долара. Настоява за преразпределение на финансовите задължения, като изисква Европа да участва повече във финансирането и доставката на оръжия.

Коментарите на Тръмп дойдоха преди срещата му с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, събитие, което според анализатори може да е съобразено с обявяването на нови доставки на офанзивни оръжия, включително такива, потенциално способни да достигнат руски цели.

Изданието отбелязва, че Тръмп е решил да ескалира по три причини, според източник, запознат с дискусиите в администрацията.

Първо, той смятал, че Путин проявява неуважение към него, като се преструва, че е готов да сключи мир, но игнорира призива на американския президент за прекратяване на огъня.

Второ, той видял ефективността на американската военна мощ в използването на бомбардировачи B-2 и ракети Tomahawk срещу Иран. И трето, той вярвал, че Путин ще преговаря само ако е заплашен от по-голяма сила.

Както руснаците обичат да казват, Тръмп реши да „ескалира, за да деескалира“.

Журналистите смятат, че Тръмп е направил правилния избор, като е осъзнал, че Путин няма да направи отстъпки без допълнителен натиск. Но президентът все пак е решил да ескалира, без да осъзнава напълно рисковете.

Забележително е, че единственият въпрос, на който Тръмп не пожела да отговори на срещата в Овалния кабинет в понеделник, беше: Ако Путин реши да ескалира допълнително, докъде сте готови да стигнете в отговор?

„Не ме питайте „Докъде?“ Аз просто искам да уредя войната“, сопна се Тръмп.

Кремъл е предпазлив, но не и остър, към подобни изявления. В същото време експертите отбелязват, че самото обсъждане на възможността за удар по Руската федерация, включително по столиците на страната, на такова ниво надхвърля обичайната реторика.