Държавният департамент на САЩ обяви уволнението на над 1350 анализатори по руско-украинския конфликт. Уволненията засегнаха 1107 държавни служители и 246 служители на дипломатическата служба.
„Министерството рационализира вътрешните операции, за да се съсредоточи върху дипломатическите приоритети. Съкращенията на персонал са внимателно обмислени, като се вземат предвид неосновните функции, дублиращите се или излишни офиси и офисите, където може да се постигне значителна ефективност“, се казва в съобщение до служителите на Държавния департамент.
Сред уволнените бяха старши анализатори от Бюрото за разузнаване и изследвания (INR), включително експерти по Русия и Украйна, съобщава Reuters.
Реформата, инициирана от държавния секретар Марко Рубио, ще консолидира службите, включително тези за Европа и Евразия, и ще затвори някои звена, като например Службата за разследване на руските военни престъпления в Украйна. Служители на Държавния департамент казват, че това ще направи агенцията „по-ефективна и гъвкава“. Но бивши дипломати и депутати от Демократическата партия казват, че решенията на администрацията са опасни.
Елън Маккарти, бивш ръководител на INR, отбеляза, че бюрото, известно със своя „неполитически анализ и задълбочена експертиза“, вече е малко (по-малко от 300 служители) и по-нататъшното му съкращаване би отслабило Съединените щати пред лицето на глобалните предизвикателства.
През февруари 2025 г. Тръмп вече беше възложил на Рубио задачата да „прочисти“ Държавния департамент, за да гарантира лоялност към политиката „Америка на първо място“. Заместник-държавният секретар Майкъл Ригас обясни, че реорганизацията е насочена към „раздути офиси, които изкривяват външната политика“. Критиците, включително конгресменът Уилям Кийтинг, обаче посочват загубата на критична експертиза.
„Ню Йорк Таймс“ отбелязва, че уволненията лишават Държавния департамент от експертиза в момент, когато администрацията се опитва да разреши войната в Украйна. Ройтерс добавя, че служители, включително тези, които са работили с разселени афганистански лица, са напуснали сградата с вещите си под аплодисменти от колегите.
Блумбърг нарича тази реформа една от най-радикалните в 236-годишното съществуване на Държавния департамент, подчертавайки оттеглянето на САЩ от дългогодишната им роля на лидер на световния ред.
Прочетете още
- 17:00 Новата маркировка по "Опълченска" вече обърква столичани, първи ПТП-та ВИДЕА
- 18:00 Какво да забучим на тротоара, за да не паркират върху главите ни?
- 14:00 Кръстовище в София се превърна в капан за пешеходци... заради кофи за боклук
- 19:15 Проф. Янчева към кметовете в Пловдивско: Очаква се лошо време, вземете мерки!