Върховният съд на САЩ се съгласи да изслуша оспорването на TikTok срещу закон, който може да забрани операциите му в САЩ, поставяйки делото на изключително бърз път, който ще завърши с устни аргументи следващия месец.
Отделяйки два часа за спора на 10 януари, съдиите сигнализираха, че разглеждат въпросите по делото като изключително критични, противопоставящи защитата на конституцията на свободното изразяване срещу твърденията на правителството за заплахи за националната сигурност.
Ходът на съда дойде само два дни след като TikTok и ByteDance, неговата китайска компания-майка, подадоха спешна молба с молба към съдиите временно да блокират закона. В поредно нарушение на обичайните си практики, съдът не поиска от правителството да отговори на молбата, вместо това я третира като петиция, която иска преразглеждане и я удовлетворява.
Законът, който беше приет с широка двупартийна подкрепа, призовава ByteDance да го продаде на некитайска компания или по друг начин да бъде изправена пред забрана в Съединените щати. TikTok заяви, че законът нарушава Първата поправка. Но администрацията на Байдън и законодателите се противопоставиха, че като се има предвид китайската собственост, TikTok повдигна опасения за националната сигурност поради обхвата на наличните потребителски данни и риска китайското правителство да използва приложението за разпространение на скрита дезинформация.
TikTok - по-близо до изчезването си в САЩ
Съдът не блокира закона, докато делото върви, което предполага, че може да се произнесе преди крайния срок 19 януари, определен от закона. Това би означавало, че случаят ще бъде разрешен преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Дж. Тръмп на 20 януари.
Законът позволява на президента да удължи крайния срок с 90 дни при ограничени обстоятелства. Г-н Тръмп изпрати смесени съобщения относно подкрепата си за приложението, включително като се срещна тази седмица с ръководители на TikTok в резиденцията си във Флорида, Мар-а-Лаго.
Случаят ще има далечни последици. Откакто TikTok кацна в Съединените щати през 2018 г., той се превърна в културен феномен, който оказва влияние върху почти всеки аспект от американския живот. Потребителите, особено по-младите поколения, се обръщат към него за новини, развлечения и пазаруване, привлечени от неговата хитра система за препоръки, която компилира кратки видеоклипове за потребителите в основна емисия. Приложението може бързо да стане пристрастяващо, тъй като измерва интересите на потребителите до броя секунди, които прекарват във всеки видеоклип.
Съединените щати представляват най-големия пазар на TikTok и излизането би навредило на бъдещето на ByteDance и би поставило под въпрос световната популярност на приложението. През 2020 г. Индия, по това време най-големият пазар на TikTok, забрани платформата след конфликт с Китай, което направи приложението тъмно за около 200 милиона потребители.
Съдът нареди на страните да подадат едновременни бележки на 27 декември относно това дали законът, известен официално като Закон за защита на американците от контролирани приложения от чуждестранни врагове, нарушава Първата поправка.
Президентът Байдън подписа закона тази пролет, след като законодателите от двете страни на пътеката алармираха за рисковете за националната сигурност.
Те казаха, че надзорът на китайското правителство върху частни компании като TikTok ще му позволи да извлича чувствителна информация за американците или да разпространява пропаганда, въпреки че не са споделили публично доказателства, че това се е случило. Те също така отбелязаха, че американски платформи като Facebook и YouTube са забранени в Китай и че самият TikTok не е разрешен в страната.