Говорителката на Белия дом Каролайн Ливит заяви, че президентът на САЩ рядко спи и „работи денонощно“, защото е загрижен за „проблемите по света“.
„Виждам го от първа ръка всеки ден, този човек работи денонощно“, каза прессекретарят на Белия дом по Fox News, цитиран от The Daily Beast.
„Той почти никога не спи. Постоянно мисли не само за проблемите в нашата страна, но и за проблемите по света и как да ги решим“, каза Каролайн Ливит.
Вероятно е права, тъй като американският президент често публикува в социалните мрежи късно през нощта, като темите варират от критики към други политици до внезапни решения за покупка на Tesla.
Доналд Тръмп се държеше по подобен начин по време на първия си мандат. През 2018 г. неговият лекар в Белия дом, Рони Джаксън, изчисли, че Тръмп спи от четири до пет часа на нощ.
„Вероятно е бил такъв през целия си живот. Той е просто от онези хора, които просто нямат нужда от много сън“, каза Джаксън.
Бившият президент Барак Обама е спал само около пет часа на нощ, докато Бил Клинтън твърди, че е спал от пет до шест часа.
Самият Тръмп призна, че всъщност не обича да спи.
„Обичам да спя три или четири часа, въртя се и се въртя, викам и чувам, че нещо се случва“, каза президентът на САЩ.
За мнозина лишаването от сън може да има неприятни последици, като главоболие и стомашни проблеми. Но други могат да се чувстват добре, ако спят само от четири до шест часа, което се нарича „кратък сън“.
Хората, които спят малко, се нуждаят само от кратко количество сън всяка нощ вместо обичайните седем до осем часа. Учените изчисляват, че такива хора съставляват само около 1% от населението. И те често са висши мениджъри и политици. Журналистите дори са ги нарекли „безсънният елит“.
Не е ясно дали Тръмп попада в тази група. Но има няколко характеристики, които повечето хора, които спят малко, споделят:
Те са склонни да бъдат по-оптимистични и весели от повечето хора.
Те са склонни да се събуждат рано, дори по време на почивка или през уикендите.
Те обикновено имат роднина, който също спи малко. Тъй като сънливостта е свързана с генетиката, поведението, което я съпътства, често се наследява.
Те обикновено са физически активни.
Ако спят по-дълго, отколкото е необходимо, те са склонни да се чувстват сънливи.
Те казват, че избягват кофеина или не се нуждаят от него, за да се чувстват заредени с енергия.
Въпреки че краткият сън няма очевидно отрицателно въздействие върху здравето, той се счита за разстройство.
Ин-Хуей Фу, биолог и професор по човешка генетика в Калифорнийския университет в Сан Франциско, започва да изучава хора, които не спят достатъчно, през 1996 г. И сега може да каже, че учените не знаят почти нищо за това как се регулира сънят.
Няма официални дългосрочни здравни ефекти, свързани с краткия сън, въпреки че Фу казва, че повечето хора, които посещават нейната лаборатория за сън, са на възраст между 40 и 70 години и са физически здрави. Повечето от тях остават активни в напреднала възраст; тя дори е имала 90-годишен доброволец, така че подозира, че дълголетието може да е свързано и с краткия сън.
Прочетете още
- 14:00 Грозна гледка! Флакони от райски газ и натрошени бирени бутилки на спирка във Варна СНИМКИ
- 17:00 Героите на лятото: Когато дъждът е спасение, а доброволците – надежда
- 15:11 Епа Младост си е като у Враца! Паркираш където си поискаш СНИМКИ
- 16:00 Срив в системата: Ще затворят ли болниците в Карлово и Сопот?
119527 19:59, 15.07.2025
Ze sf po