Китайският лидер Си Цзинпин не прие покана да присъства лично на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Но Пекин предприе рядката стъпка да изпрати висш служител да присъства на церемонията по полагане на клетва във Вашингтон. Експерти смятат, че това е намек за „рестартиране“ на отношенията между Китай и САЩ.
Очаква се на откриването да се появи вицепрезидентът на Китай Хан Джън. Освен това той вече се срещна във Вашингтон с новия вицепрезидент на САЩ Дж. Д. Ванс, пише CNN.
Хан ще бъде най-високопоставеният китайски служител, присъствал на откриването в САЩ, но си струва да се отбележи, че позицията му на вицепрезидент в политическата система на Китай е до голяма степен символична. Истинската власт е в могъщия постоянен комитет на Политбюро на управляващата комунистическа партия, от която Хан се оттегли през 2022 г.
Наблюдатели обаче казват, че изпращането на високопоставен служител, който преди това е представлявал Си на международни събития, включително коронацията на британския крал Чарлз III, показва интереса на Пекин да възстанови напрегнатите отношения между Съединените щати и Китай.
Хан използва посещението, за да се срещне с членове на американската бизнес общност, включително главния изпълнителен директор на Tesla и близък съюзник на Тръмп Илон Мъск, съобщи китайската държавна информационна агенция Синхуа. Широко разпространено е мнението, че Пекин гледа на Мъск като на по-благоприятен за неговите интереси от другите в орбитата на Тръмп.
На срещата с Мъск Хан призова американските компании, включително Tesla, да насърчават търговските отношения между САЩ и Китай. Tesla управлява най-голямото си производствено съоръжение извън САЩ в Шанхай.
Хан подчерта, че Китай има желание да работи със Съединените щати за „насърчаване на стабилното, здравословно и устойчиво развитие на китайско-американските отношения“ и призна, че има „различия и търкания“ по икономически и търговски въпроси, но посочи „общи интереси“ “ и „пространство за сътрудничество“ между САЩ и Китай.
Поканването на Си Дзинпин, авторитарния лидер на основния геополитически съперник на Америка, от новия президент миналия месец беше изключително рядък жест, особено след като новият президент води кампания за увеличаване на икономическата конкуренция с Китай и налагане на високи мита върху китайски стоки.
Според Йонг Сун, директор на програмата за Китай в мозъчния тръст Stimson Center във Вашингтон, изпращането на Хан на встъпването в длъжност изпраща сигнал, че „Китай е сериозен относно поканата на Тръмп и е готов да поеме рискове“.
Припомняме, че преди встъпването си в длъжност Доналд Тръмп лично каза на съветниците си, че иска да посети Китай, след като встъпи в длъжност. Това е още един възможен знак, че бъдещият лидер на САЩ се надява да държи вратата отворена за преговори със съперничеща страна, въпреки че даде сигнал за твърда позиция по отношение на икономическото съперничество с Китай.