В Китай най-добрите инженери и учени умират с безпрецедентна скорост. Между 15 декември и 4 януари са починали 20 учени от Китайската инженерна академия, повече от средната смъртност за една година. Това се случи, след като Китай отмени мерките за контрол на разпространението на Covid-19. Членовете на академията обикновено имат привилегирован достъп до медицински грижи, но в момента няма свободни легла за тяхното лечение, пише South China Morning Post.
Китайската академия по инженерство, водещата научна институция в Китай, съобщи за смъртта на 20 свои членове за по-малко от месец. За сравнение, по-рано смъртността на членовете на академията беше средно 16 души годишно от 2017 до 2021 г., а 13 души починаха през 2021 г.
Тази научна институция разработва най-високотехнологичните проекти в Китай, включително високоскоростни железници. Тук са създадени и сегменти от китайската космическа станция Tiangong.
Най-младият член на академията е на 77 години, а най-възрастният - на 102 години. Всички починали учени са участвали в най-известните научни проекти на КНР, но причината за смъртта им не е известна.
Един от лекарите, който работи в Пекин, каза пред изданието при условие за анонимност, че всички учени от Китайската инженерна академия обикновено имат приоритетен достъп до медицински грижи, който е сравним с достъпа, който получават членовете на китайското правителство. Според лекаря сега просто няма достатъчно легла в болниците за лечение.
Източникът каза още, че пандемията Covid-19 е изчерпала наличните ресурси в китайската здравна система, което е довело до забавяне на лечението на други заболявания.
Китай спря да публикува данни за нови случаи на инфекция с Covid-19, след като китайското правителство се отказа от драстичните си мерки за борба с разпространението на болестта в началото на декември миналата година. СЗО смята, че наличните официални данни подценяват броя на смъртните случаи от коронавирус в Китай.
Според Zeng Guang, бивш служител на Китайския център за контрол на заболяванията, в края на декември само в Пекин, където живеят повечето от най-добрите учени, повече от 80% от населението е било заразено с коронавирус. Други китайски изследователски организации съобщават подобни числа.
Изданието пише още, че един от най-добрите изследователски университети в Китай, университетът Цинхуа, също съобщава за необичайно голям брой смъртни случаи на техни учени.
Огромен шок за Китай беше смъртта в края на декември миналата година на 57-годишния фармаколог Дзян Хуалян, който ръководеше някои големи програми за разработване на лекарства, включително за лечение на Covid-19 в Китайската академия на науките.
Известно е също, че някои по-млади китайски учени са починали след заразяване с коронавирус.
Един от физиците от Пекин каза пред изданието, че трябва да се върне към научна дейност, дори преди да се е възстановил напълно от Covid-19. Това се дължи на наближаващия краен срок за изпълнение на проекта му.
Един от учените, пожелал анонимност, каза пред китайското издание, че е твърде рано да се оцени цялостното въздействие на пандемията върху китайския научен и технологичен сектор.
Напомняме, че властите на САЩ и Обединеното кралство заявиха, че хората, пътуващи от Китай, ще трябва да дадат отрицателен тест за Covid-19, преди да летят. Китай се възмути и заплаши с ответни мерки.
Превод: GlasNews