Учените вече не предупреждават, че климатична криза може да удари планетата; те заявяват, че тя вече е тук: Земята премина от „ерата на глобалното затопляне“ към „ерата на глобалното кипене“. В резултат на това миналата 2023 г. беше официално призната за най-горещата година в историята, а светът беше ударен от невероятни горещи вълни, суша и горски пожари.

Изследователите също предупредиха, че 2024 г. вероятно ще бъде още по-гореща от предходната година. В резултат на това януари вече беше официално признат за най-горещия в историята, а сега февруари го последва, като температурите миналия месец бяха с 0,81°C над средните, пише Daily Mail. Въпреки това, когато се разглежда Европа отделно от останалата част от света, температурите миналия месец са били с 5,94°F (3,3°C) над средните за февруари 1991-2020 г.

топлинна статистикаЦял екран
Графиката показва дневните аномалии на глобалната средна повърхностна температура на въздуха (°C) спрямо изчислените стойности за 18:50–19:00 за 2024 (бяло) и 2023 (червено) Снимка: Copernicus

Наблюденията показват, че средната глобална температура за месеца е била 13,54°C, което е с 0,12°C по-високо от предишния най-топъл февруари, който беше наблюдаван през 2016 г. Учените отбелязват, че тревожното е, че средната температура през този февруари е била с 0,81°C по-висока от средната за света за февруари 1991-2000 г.

Според директора на службата за изменение на климата на Copernicus, Карло Буонтемпо, този февруари се присъединява към дълга поредица от рекорди през последните няколко месеца и емисиите на парникови газове са виновни. Той също така каза, че подобни събития не изглеждат „изненадващи“, тъй като продължаващото затопляне на климатичната система, уви, неизбежно води до нови екстремни температури.

Февруари 2024 жегаЦял екран
Февруари 2024 г. беше най-топлият февруари, регистриран в света: средната температура на въздуха на повърхността беше 13,54°C Снимка: Copernicus

Климатът на Земята реагира на действителната концентрация на парникови газове в атмосферата, така че ако човечеството не успее да го стабилизира, неминуемо ще се сблъскаме с нови глобални температурни рекорди и последствията от тях.

Обърнете внимание, че февруари също стана 9-ият пореден най-топъл месец в историята и вероятно не последният. Тази ситуация тревожи учените по климата, тъй като глобалната цел на човечеството е да поддържа средната глобална температура в рамките на 2°C, а ако е възможно дори на 1,5°C.

Превод: GlasNews