Социолозите отбелязват, че за първи път от началото на пълномащабната инвазия в Украйна има повече хора, които смятат, че нещата в страната се движат в грешна посока. Например през декември 2023 г. тази цифра е била 32% от анкетираните. През февруари тя се е увеличила до 46%. Такива данни публикува Киевският международен институт по социология (KIIS).

По-радикално настроените респонденти живеят в западната част на страната. Там 55% от анкетираните смятат, че Украйна се движи в грешна посока, срещу 35%, които смятат друго. В други региони броят на тези, които оценяват положително настоящата ситуация, е малко по-голям.

Делът на украинците, които смятат, че нещата в страната се развиват в правилната посока, е намалял от 54% на 44% през февруари 2024 г. спрямо декември 2023 г.

Доверието в правителството намалява

От септември 2023 г. социолозите регистрират спад в различни показатели, демонстриращи общественото доверие към властите, както и удовлетворението от решенията на властта, каза за Фокус Владимир Паниото, директор на Киевския международен институт по социология (KIIS) .

Причините за тази тенденция са няколко. Като се започне от завишените очаквания във връзка с миналогодишното контранастъпление и се стигне до уволнението на главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни и възобновяването на политическата борба в страната.

"Опозицията критикува властите, подчертава противоречията и подхваща руския IPSO (информационно-психологическа информация - Б.р.). Всичко това води до увеличаване на песимизма в обществото. В същото време има разочарование от резултатите от контранастъплението, уволнението на генерал Залужни, както и забавянето на помощта от САЩ. От септември 2023 г. наблюдаваме влошаване на различни показатели. Засега е малко. Например доверието в президента Зеленски падна до 60% [През декември 2022 г. 84% от украинците се довериха на Зеленски, и 5% не са му вярвали]. Но тази цифра все още е много висока в сравнение с 28%, които са били преди пълномащабна война и в сравнение с други президенти в други времена“, твърди Паниото в разговор за Фокус .

Според социолога, ако ситуацията в страната остане същата, каквато е сега, броят на тези, които вярват на властите, ще намалее, а броят на онези, които са уверени, че събитията в Украйна се развиват в правилната посока, ще продължи постепенно да намалява. Към рязък спад може да доведат неуспехите на фронта.

"В края на краищата две години война, умората се натрупва, чакането за победа става дълго. Наскоро попитахме хората колко дълго са готови да чакат за победа: отговорът "колкото е необходимо" беше даден от 73%. Увеличава се обаче броят на тези, които са готови на компромис в името на мира. Беше 10%, сега е около 20%. Ако ситуацията е стабилна, значителен напредък от страна на Русия няма да има. Мисля, че хората ще бъдат готови да издържат толкова дълго, колкото е необходимо, и да чакат контранастъпление през следващата година“, отбелязва Паниото.

Властите трябва да направят две неща по време на пълномащабна инвазия, за да запазят рейтингите на доверие и да намалят броя на онези, които ще бъдат разочаровани от случващото се в страната - да държат социално-икономическата ситуация под контрол и да демонстрират успех на фронта, каза за Фокус политологът Игор Райтерович. При това успехите, според експерта, не е задължително да са глобални и свързани с деокупацията на територии. Положителното влияние върху обществото включва новини за последните атаки на Главното разузнавателно управление срещу руския флот, атаки с дронове срещу Кримския мост, както и всякакви действия, които демонстрират, че властите имат стратегия, която може да доведе до допълнителни големи резултати.

"Увеличава се броят на гражданите, които смятат, че страната се движи в грешна посока, включително и заради законопроекта за засилване на мобилизацията. Тъй като няма нормална комуникация с обществото по редица въпроси. Държавните служители все още не искат да вземат отговорност за документа. Вчера например по време на пресконференция президентът каза, че Върховната рада трябва да се заеме с този въпрос и да даде отговори“, отбелязва експертът.

Освен това оставката на генерал Залужни беше удар за обществото, смята Райтерович. Според експерта затворената социология е показала, че рейтингът на бившия главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна остава постоянно висок след оставката му, докато този на президента непрекъснато намалява.

Политологът отбелязва, че дълго време рейтингът на доверие в действията на властите по време на пълномащабно нахлуване, както и вярата в победата на Украйна, остават на високо ниво. Тези цифри обаче започнаха постепенно да намаляват. Властите са изправени пред сериозна задача да поддържат рейтинга на общественото доверие и увереността на украинците, че страната се движи в правилната посока. Особено в трудни моменти. В противен случай последствията ще бъдат необратими.