Архиепископът на Тирана, Дуръс и цяла Албания Анастасий (Анастас Янулатос) почина днес в Атина на 95-годишна възраст след дълго боледуване, предадоха албанските медии. Той почина тази сутрин в болница в гръцката столица заради системна органна недостатъчност.
В последните си дни той се лекуваше в болницата „Евангелизмос“ в Атина, където беше транспортиран по спешност в началото на януари. От болницата вчера съобщиха, че здравословното му състояние се е влошило сериозно. То беше усложнено както заради хроничните му здравословни проблеми, така и заради напредналата му възраст.
Архиепископ Анастасий е роден в Пирея, Гърция, на 4 ноември 1929 г., припомня Евронюз Албания. През 1992 г. е избран за глава на Автокефалната православна църква на Албания и става архиепископ на Тирана, Дуръс и цяла Албания.
Архиепископ Анастасий ръководи Автокефалната православна църква на Албания повече от 30 години и беше международно известен с изключителния си принос за възраждането ѝ, припомня Албанското радио и телевизия.
Той се ангажира с обновяването на църквите и религиозните институции в страната след падането на атеистичния режим в Албания (През 1967 г. комунистическа Албания е обявена за първата атеистична държава – бел. ред.). Архиепископ Анастас Янулатос ръководи важен период за Албанската църква, в който осъществи големи проекти като изграждането и възстановяването на стотици църкви, създаването на училища и младежки центрове и развитието на богословски образователни институции.
Едно от най-големите му постижения е катедралата „Възкресение Христово“ в Тирана, една от най-големите православни църкви в Европа, която беше тържествено открита през 2012 г. По време на неговото ръководство Албанската православна църква получи международно признание, като допринесе за мирното съжителство и междурелигиозния диалог, както и изигра важна роля в сближаването на Албания и Гърция, отбелязва още медията.
По време на служенето си архиепископ Анастасий беше автор на 24 книги и над 200 статии, засягащи дълбоки богословски и исторически теми, което го прави един от най-уважаваните учени в областта на междурелигиозния диалог, предаде БТА. Той изследва широк кръг от теми, включително изучаването на африканските религии, исляма, глобализма и историята на религиозните мисии, а статиите и книгите му са преведени на 17 чужди езика.
Архиепископ Анастасий, известен със своята любов и преданост към албанския народ, ще бъде запомнен като човек, който чрез своята жертвоготовност и визия помогна за създаването на мощна и активна църква, която играе важна роля в албанското общество и извън него, допълва Албанското радио и телевизия.
В допълнение към своя интелектуален принос, архиепископ Анастасий получи много международни награди и отличия, включително „Големия кръст на Ордена на честта на Република Гърция“ и „Наградата Атинагора за правата на човека“, които бяха израз на уважение и признателност за неговия ангажимент към насърчаване на правата на човека, съвместното съществуване и мира.
През 2017 г. архиепископът беше удостоен с почетно албанско гражданство от албанския президент Илир Мета заради изключителния си принос за възобновяването на Албанската православна църква, припомня Евронюз Албания.