24-годишният американски гражданин Михайло Викторович Поляков е арестуван на Андаманските и Никобарските острови в Индия, след като незаконно е посетил строго охраняваната територия на племето Сентинелци на остров Северен Сентинел. Според индийската полиция, Поляков е навлязъл в забранената зона без разрешение и е оставил кенче кока-кола и кокос като "дарове" за изолираната общност.

Младият мъж пристигнал в столицата Порт Блеър на 26 март и три дни по-късно се отправил с импровизирано плавателно средство от плажа Курма Дера, прекосявайки 40 километра до Северен Сентинел. Там прекарал около час в близост до острова, опитвайки се да привлече вниманието на племето, като духал в свирка от надуваема лодка. Когато не получил отговор, се приземил за кратко на брега, събрал проби, заснел видео и оставил оставените от него "подаръци", пише Дейли Мейл.

Племето Сентинелци е известно със своята изолация и враждебност към външни лица. Те се смятат за една от най-уязвимите групи в света, тъй като нямат изграден имунитет към обикновени заболявания като грип или морбили, които могат да ги унищожат.

Поляков се върнал на брега вечерта и бил забелязан от местни рибари, които съобщили на полицията. Той е арестуван, а плавателното средство, моторът и камерата му GoPro са иззети. Властите разследват мотивите му и проверяват дали е посещавал и други защитени територии в региона. Предполага се, че при по-ранно посещение той незаконно е заснел представители на друго изолирано племе – племето Джарава.

Директорът на полицията на Андаманските и Никобарските острови заяви, че Поляков е планирал пътуването си внимателно, включително проучване на морските условия и възможните маршрути. Посолството на САЩ и индийските власти са уведомени за ареста му, а той остава в ареста за допълнително разпитване.

Каролин Пиърс от организацията за защита на правата на коренните народи Survival International определи действията му като „безразсъдни и идиотски“, подчертавайки, че това поставя в риск не само самия турист, но и цялото племе. Тя припомни и трагичния случай от 2018 г., когато американският мисионер Джон Чау беше убит от Сентинелците, след като се опита да осъществи контакт с тях, за да разпространява християнството.

Племето Сентинелци, смятано за последната неолитна общност в света, живее на малък горист остров с размерите на Манхатън вече над 55 000 години. Индийското правителство забранява всякакъв контакт с тях и дори снимането на аборигенни племена от Андаман е наказуемо със затвор до три години.

Въпреки този строг режим, случаят с Поляков повдига въпроси относно ефективността на мерките за защита на тези уникални хора.