Климатичната криза вече настъпи и последствията са много плашещи - рекордни температури и горещи вълни вече удариха планетата, а учените предупреждават, че с повишаването на средните глобални температури някои обитаеми територии ще станат просто неподходящи за обитаване, пише в. Университет на Ексетър.

За щастие, човечеството има искрица надежда - учените вярват, че армия от малки същества в океана ще успее да се справи с климатичната криза и ще играе важна роля в нейното забавяне. Имайте предвид, че океаните на Земята са дом на огромно разнообразие от зоопланктон, включително копеподи — малки ракообразни, които се носят в океана и се считат за най-многобройните многоклетъчни организми на планетата.

Според водещия автор на изследването, професор Даниел Майор, тази армия от малки плаващи ракообразни се храни главно с фитопланктон и сега, според него и екипът му, може да помогне за съхраняването на огромни количества въглерод в океана. Това от своя страна предотвратява навлизането на въглерод в земната атмосфера и забавя изменението на климата. В момента учените са фокусирани върху три амбициозни проекта по програмата IO-Carbon на Съвета за изследване на околната среда (NERC).

Океанът на Земята буквално гъмжи от живи организми, повечето от които трудно можем да видим с невъоръжено око. Въпреки малкия си размер обаче, те са много мощни форми на живот, които играят решаваща роля в регулирането на климата на планетата. Всъщност те са тези, които преместват по-голямата част от въглерода от земната атмосфера и го доставят до най-дълбоките точки на океана.

Според съавтора на изследването професор Майк Алън, той и колегите му са се фокусирали върху миниатюрните роднини на раците и омарите - морските копеподи. По време на изследване учените изучават как тези животни влияят на процеса на абсорбиране на въглероден диоксид от атмосферата и преместването му в дълбокия океан. Освен това учените са нетърпеливи да научат как този процес може да се промени в бъдеще.

Последните резултати от изследвания показват, че климатичните модели не отчитат напълно въздействието на морските организми. Всъщност това може да попречи на прогнозирането на ролята на океана в бъдещото съхранение на въглерод. Според Алън той и колегите му планират да изследват не само здравия морски живот, но и болни или заразени с вируси клетки.

Вече е известно, че вирусите засягат значително океана, където морският живот може да умре от ефектите на вирусна инфекция в зашеметяващ мащаб. С повече от милион вируси на милилитър морска вода и добре разбъркана супа от потенциални гостоприемници около тях, които нямат начин да се изолират, въздействието на вирусната инфекция върху глобалния въглероден цикъл е огромно.

Екипът вярва, че крайните резултати от изследването не само ще дадат представа за това как малките морски организми помагат за съхраняването на въглерод в океана при промените на климата, но също така могат да предоставят указания за това как да им помогнем да съхраняват въглерод, за да забавят ефектите от изменение на климата криза

Превод: GlasNews.bg