Активисти, които са планирали да отплават с кораб до Газа, твърдят, че е бил ударен от дронове в международни води край бреговете на Малта - изглежда обвиняват Израел, че стои зад атаката.
Коалицията „Флотилия на свободата“ заяви, че корабът ѝ „Съвестта“ е бил атакуван в 00:23 местно време в петък и е издала сигнал SOS веднага след атаката.
Групата заяви, че е планирала да отплава до Газа с хора, включително климатичната активистка Грета Тунберг на борда, и да „оспори незаконната обсада и блокада на Израел“.
Малтийското правителство заяви, че всички на борда на кораба са „в безопасност“ и че пожарът на борда е „овладян през нощта“.
НПО-то призова израелските посланици да бъдат призовани да отговорят за „нарушение на международното право, включително продължаващата блокада и бомбардирането на нашия граждански кораб“.
Израелските военни заявиха, че проучват съобщенията за нападението.
Грета Тунберг беше сред планираните да се качат на кораба, след като той отплава за Газа в петък.
В разговор с журналисти във Валета тя каза: „Бях част от групата, която трябваше да се качи на борда на този кораб днес, за да продължи пътуването си към Газа, което е един от многото опити за отваряне на хуманитарен коридор и за да направим своята част, за да продължим опитите за разбиване на незаконната обсада на Газа от Израел.“
Тя каза, че атаката срещу кораба от два дрона „е причинила експлозия и големи щети на плавателния съд, което е направило невъзможно продължаването на мисията“.
Тунберг добавя, че доколкото ѝ е известно, корабът все още е на мястото на атаката, защото преместването му би довело до навлизане на твърде много вода.
„Сигурното е, че ние, активистите за правата на човека, ще продължим да правим всичко по силите си, за да изпълним своята роля, да изискваме свободна Палестина и да изискваме откриването на хуманитарен коридор“, каза тя.
Малтийското правителство заяви, че на борда на лодката е имало 12 души екипаж и четирима активисти, докато неправителствената организация съобщи, че на борда е имало 30 активисти.
„Флотилия на свободата“ качи видеоклип, показващ пожар на кораба. Според него атаката изглежда е била насочена към генератора, което е оставило кораба без ток и е изложило на риск от потъване.
Малтийското правителство заяви, че на мястото на инцидента е изпратен влекач, за да потуши пожара, който според тях е бил овладян до 01:28 местно време.
„До 2:13 ч. целият екипаж беше потвърден, че е в безопасност, но отказа да се качи на влекача“, се казва в изявлението, като се добавя, че корабът остава извън териториалните води.
Кипър е реагирал на сигнала SOS, като е изпратил плавателен съд, заяви благотворителната организация, но че той не е „осигурил необходимата критична електрическа поддръжка“.
Организацията води кампания за прекратяване на блокадата на Газа от страна на Израел, която е изправена пред нарастващо международно осъждане. Миналия месец външните министри на Обединеното кралство, Франция и Германия определиха решението на Израел да блокира помощта като „недопустимо“.
Преди два месеца Израел затвори всички контролно-пропускателни пунктове към Газа – предотвратявайки влизането на всякакви стоки, включително храни, гориво и лекарства – и по-късно възобнови военната си офанзива, слагайки край на двумесечното примирие с Хамас.
Някои хуманитарни организации, като Световната продоволствена програма, казват, че вече са изчерпали храната си, докато обществените кухни казват, че запасите им бързо намаляват. В петък Червеният кръст заяви, че хуманитарната реакция в Газа е на ръба на „пълен колапс“.
Израелските военни започнаха кампания за унищожаване на Хамас в отговор на безпрецедентна трансгранична атака на 7 октомври 2023 г., при която около 1200 души бяха убити, а 251 други бяха взети за заложници. Най-малко 52 418 души са били убити в Газа по време на последвалата война, според здравното министерство на територията, управлявано от Хамас.