Бившият офицер от сирийското разузнаване Халид Бейя в разговор с медиите заяви, че сирийският президент Башар Асад е прехвърлил незаконно 135 милиарда долара на Русия.

Бейя в интервю за Türkiye Gazetesi каза, че подобни решения на държавния глава са довели до конфликти между фракции в сирийската армия, про- и антируската политика.

И преди последното поражение на армията имаше голям конфликт между подкрепящия Иран командир на Алепо генерал Мохамед Сафедли и подкрепящия Русия генерал Сухейл Хасан. Обменът на данни между военното разузнаване и армията беше прекъснат, което се отрази на позицията на сирийското правителство.

В резултат на конфликта координацията отслабна, от което се възползва опозицията и успя да навлезе по-дълбоко в страната, достигайки до Дамаск. Повратната точка беше превземането на Алепо от бойци, което засили позицията на опозицията.

Според Бейя, Асад по това време е екзекутирал 273 висши командири от ръководството на армията в Сирия, за да потисне вътрешното недоволство, но мерките не са помогнали да се спаси ситуацията на фронта.

Известно е, че режимът на Башар Асад падна през декември 2024 г. в резултат на активно настъпление на сирийски бойци. На 8 декември Дамаск беше превзет, президентът избяга в Москва.

Заедно с Асад, неговите военни командири и сили за сигурност напуснаха Сирия, включително тези, които участват във военни престъпления и нарушения на човешките права, включително дейностите на сирийските затвори.

Сред най-близките сътрудници на Асад, изчезнали след преврата, са бившият съветник по въпросите на националната сигурност Али Мамелюк, братът на президента Махер ал-Асад, командир на „4-та бронетанкова дивизия“, ръководителят на Министерството на отбраната Али Махмуд Абас, началникът на Генерален щаб Абдул-Карим Ибрахим, ръководителят на общата служба за сигурност Кифах Мулхим и други, пише Avia.pro.

В едно от помещенията на двореца на Асад е открита мрежа от подземни тунели, свързани с резиденцията на Махер ал-Асад. Експерти смятат, че по този начин служителите са се подготвили за евентуална евакуация.

Сред изчезналите заедно с Асад са военни лидери: командирът на Републиканската гвардия Гасан Тараф, началниците на 1-ви, 2-ри и 3-ти армейски корпуси и офицери, ръководещи специалните части.

Освен това звената, които отговаряха за охраната на президентския дворец - Републиканската гвардия, 4-та дивизия и специалните части - престанаха да функционират след падането на режима. Сега ключови съоръжения се контролират от въоръжената опозиция.