Стотици протестиращи в северния град на Ливан в Триполи подпалиха във вторник две банки и хвърляха камъни към войници, които реагираха със сълзотворен газ и палки при подновени сблъсъци, предизвикани от икономическа криза, извън контрола на фона на блокирането на вирусите, продължили седмици.
Сблъсъците започнаха в следобедните часове, след като се проведе напрегнато погребение за 27-годишен мъж, убит по време на безредици за една нощ във втория по големина град в страната. Фалаз Саман бе застрелян от войници по време на конфронтации, които започнаха в понеделник вечер и почина в болница часове по-късно.
Триполи, преобладаващ сунитски мюсюлмански град, е в един от най-пренебрегваните и най-бедните региони в Ливан и имаше опасения, че конфронтациите ще прераснат в по-широк хаос.
Насилието беше отражение на нарастващата бедност и отчаяние, обхващащи страната на фона на осакатяваща финансова криза, която се влоши от октомври, когато избухнаха национални протести срещу корумпирана политическа класа. Блокирането, за да спре разпространението на новия коронавирус, допълнително утежни кризата, като изхвърли десетки хиляди хора от работа.
Националната валута е загубила повече от 50% от стойността си, а банките наложиха осакатяващ контрол на капитала на фона на кризата на ликвидността. Но изглежда, че той беше в свободно падане през последните няколко дни, като продаде едва 4000 ливански лири за долар.
„Това, което виждате, е резултат от натрупани проблеми. Имахме революция, хората страдаха, после дойде коронавирус и хората бяха затворени в домовете си месец и половина, без държавата да гарантира храна и напитки или нещо друго за тях ", Заяви протестиращият Абделазиз Саркуси, 47." Сега стигнахме до състояние, в което за съжаление вече не можеш да контролираш хората. Хората са гладни! "
Наблизо, на улица, облицована с банки, десетки протестиращи хвърляха коктейли Молотов, разпалвайки пламващи пожари в поне две банки. Войските се разгръщат бързо в района, за да се опитат да предотвратят по-нататъшни бунтове, като от време на време изстрелват кръгове сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите.
Безредиците се засилиха следобед, като протестиращите запалиха две полицейски превозни средства, когато армията внесе повече подкрепления в района, за да се опита да постави под контрол ситуацията. Войниците преследваха протестиращите по улиците, след като хвърляха камъни по войските. Войниците също изстреляха сълзотворен газ и гумени куршуми.
„Вчера шофирах със съпругата си и открих, че протестиращите разрушават и разбиват (банките), след това те ни отговарят сълзотворен газ и куршуми“, каза жителят на Талал Срадар.
По-рано през деня стотици маршируваха в погребалното шествие на Саман, а артилеристите стреляха във въздуха в израз на гняв и траур. Тялото на мъжа е донесено от дома на родителите му и е поставено за кратко пред сервиза за ремонт на мотоциклети, преди той да бъде положен да почива в гробището в Триполи.
„Командването на армията изразява дълбокото си съжаление за падането на мъченик“, заяви военният и добави, че е открито разследване за смъртта на Саман.
По-малки протести избухнаха и на други места в Ливан, включително в центъра на града в Бейрут, където стотици демонстранти се събраха във вторник вечерта.
Говорителят на САЩ Стефан Духарич заяви, че реакцията на сблъсъците е, че световният орган призовава протестиращите да „упражняват правото си да протестират мирно и служители на сигурността, за да защитят мирните протести и да действат пропорционално в поддържането на законността и реда“.
Миналата седмица разпръснатите антиправителствени протести се възобновиха, след като властите започнаха да облекчават едноседмичното блокиране, за да ограничат разпространението на пандемията на коронавирус в Ливан, която отчита 710 случая и 24 смъртни случая досега.
В изявление, ливанската армия заяви, че „създателите на проблеми, които са проникнали в протестиращите, за да нападнат банки“, също хвърлят бомби и гранати на военните, подпалвайки военно превозно средство. В него се казва, че 54 войници са ранени в цялата страна и че армията задържа 13 души.
Публичният гняв се засили срещу банките в Ливан, след като наложиха контрол върху капитала върху депозитите на хората.
Малката средиземноморска страна с около 5 милиона души е една от най-задлъжнелите в света. През октомври избухнаха национални протести срещу правителството заради широко разпространената корупция и лошо управление на ресурсите.
Правителството на премиера Хасан Диаб влезе на поста през януари, след като неговият предшественик Саад Харири отстъпи. Той бързо бе обхванат в национална здравна криза заради новия корнавирус, криза, която задълбочи икономическата рецесия на страната.
Прочетете още
- 14:00 Как да си направим кална алея пред блока – пловдивчанин ни показа СНИМКИ
- 12:00 Ще се къпят в щастие: три зодии, които ще имат късмет до края на април
- 15:00 Баба къса теменужки в Морската градина, в Мрежата се разрази дискусия СНИМКИ
- 13:22 Зверско задръстване на изхода на Симитли по пътя за Кулата СНИМКИ