Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че страната му би искала да се присъедини към програмата за ядрен обмен между страните от НАТО, предвид намерението на Руската федерация да разположи тактическо ядрено оръжие на територията на Беларус.
"Окончателното решение ще зависи от нашите американски партньори и партньори от НАТО. Декларираме нашата воля да действаме бързо по този въпрос", каза полският премиер на 30 юни.
Моравецки подчерта, че не иска да седи със скръстени ръце, докато руският президент Владимир Путин отправя всякакви заплахи.
Имайте предвид, че това е вторият сигнал от Варшава по темата за готовността да приеме ядрено оръжие на своя територия. През октомври 2022 г. полските власти официално обявиха, че не са против присъединяването към програмата за ядрено възпиране Nuclear Sharing, тоест „Ядрен обмен“. Тази програма дава възможност на страните, които нямат собствено ядрено оръжие, да се предоставят бойни глави за съхранение. Днес по програмата за споделяне на ядрени глави американските ядрени бойни глави са разположени във военни бази в Германия, Белгия, Холандия, Италия и Турция. Става дума за поне 100 ядрени бомби B61-3 и B61-4 с мощност от 0,3 до 340 килотона, предназначени за използване от американски изтребители F-15, F-16, както и от самолети на съюзници на САЩ в НАТО .
Трябва да се отбележи, че по същото време, когато Варшава реши да се присъедини към „Ядрената борса“, САЩ промениха плана си за замяна на въздушните бомби в европейските бази.
До началото на пролетта на 2023 г. беше планирано авиобомбите B61-3 и B61-4 да бъдат заменени с модернизирани B61-12, които са по-модерни и управляеми от своите предшественици. Но в последния момент Пентагонът измести срока за подмяна на по-ранна дата - края на декември 2022 г. Според изданието Politico тогавашните членове на НАТО са подкрепили това решение и са се съгласили, че не трябва да се поддава на ядреното изнудване на Руската федерация. Искането на Полша обаче беше пренебрегнато. Подобно на изявлението на Моравецки, все още няма официални коментари от американски служители.
Каква е заплахата от ядрено оръжие в Беларус
"След решението да разположи тактическите си ядрени оръжия в Беларус, Путин показа силата си на Запада. За него това решение е символично, защото освен Украйна, Полша и балтийските страни бяха в пряка заплаха. Въпреки че е ясно, че ядрените оръжия нямат граници, но въпреки това такова разполагане увеличава заплахата. За Полша факторът на Беларус е сериозен, помислете за разполагането на ядрени оръжия и прехвърлянето на ЧВК Вагнер. Това може да обясни донякъде емоционалните изявления на полските политици. Варшава иска повече подкрепа от своя съюзник САЩ, ако сега не е ядрено оръжие, то поне комплекси Patriot“, каза политическият експерт Максим Джигун пред Фокус.
През 2017 г. Полша одобри нова военна доктрина, която предвижда реформа на армията през следващите 15 години. От началото на пълномащабното нахлуване на Руската федерация в Украйна Варшава започна тотално превъоръжаване на собствената си армия, числеността на която достигна 300 хиляди души. Вече е постигнато споразумение за 500 HIMARS, 1300 танка, 650 самоходни гаубици, десетки изтребители и ПВО. Правителството се обърна към Пентагона с предложение за увеличаване на контингента на американската армия. Преговорите се водят от 2019 г. Става ясно, че именно поради появата на американско ядрено оръжие на територията на Полша, числеността на нейните военни ще се увеличи. Освен това Варшава ще получи допълнително оборудване за сигурност, което ще покрива базите на евентуално местоположение.
Разполагането на руско ядрено оръжие на територията на Беларус частично разклати паритета на силите в Европа, но не стана критично. Фокус вече съобщи, че Лукашенко няма да има достъп и възможност да използва руско тактическо ядрено оръжие , което Москва ще разположи на територията на Беларус. Но ако бъде използван или дори подготвен за това, точно по Беларус ще бъде нанесен превантивен удар.
Възможна ли е Студена война?
Директорът на Института за външнополитически изследвания Григорий Перепелица смята, че ако американските тактически ядрени оръжия бъдат разположени в Полша, паритетът на силите на континента отново ще се промени и светът ще усети ускоряването на нова Студена война.
"Ако американските тактически ядрени оръжия бъдат разположени на територията на Полша, това ще промени паритета на силите в Европа. Сега се връщаме в ерата на Студената война, тъй като през 80-те години на миналия век имаше диаметрално разполагане на Ракети от клас Пионер.RSD-10 от СССР и Pershing II от САЩ. После надпреварата доведе до появата на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег (INF)... Да ви напомня, че Русия първо наруши като разположи оперативно-тактически комплекси „Искандер“ в Калининград, а след това го напусна през 2019 г.“, отбелязва Перепелица.
Според експерти официален Вашингтон няма да бърза да вземе решение в полза на Варшава. Това се дължи преди всичко на началото на предизборната кампания на Джоузеф Байдън, американският лидер е по-фокусиран върху вътрешните проблеми.
"Сега за Байдън въпросът за разполагането на ядрени оръжия в Полша не е приоритет. Сега той навлиза в периода на предизборната кампания, така че той е по-фокусиран върху вътрешните проблеми на САЩ - безработицата, отлагането на държавния дълг, състоянието на икономиката. За президента на САЩ сега е спешен въпрос да минимизира рисковете си и да не обяснява на избирателите причините за решението за разполагане на ядрени оръжия в други страни. В допълнение, такова решение ще предизвика съпротива от страна на страните от глобален Юг, Латинска Америка, тоест всички онези, които не са съюзници на САЩ“, обяснява Джигун.
Ще се съгласят ли САЩ да разположат ядрени оръжия в Полша?
На свой ред Перепелица е по-категоричен, смята, че Байдън се страхува от по-нататъшните стъпки на Путин. Именно поради тази психологическа уязвимост виждаме липса на политическа воля в Съединените щати. И не става дума само за Полша, но и за липсата на решение за системите ATACMS с голям обсег, протакането на въпроса за изтребителите за Украйна.
„Байдън няма да посмее да тръгне за разполагане на тактически ядрени оръжия в Полша. Следователно не трябва да се разчита на симетричен отговор на САЩ на разполагането на руски тактически ядрени оръжия в Беларус. Политиката на Байдън сега е насочена към търсене на компромиси, с което се занимават и съветник Джейк Съливан, Марк Мили и директорът на ЦРУ Уилям Бърнс, който беше наскоро в Украйна. Ако се върнем в Полша, виждаме забавяне на комплексите Patriot, вече придобити танкове Abrams, липса на отговор на искане за 500 HIMARS и преминаване към нов изтребител F-35. Това въпреки факта, че Полша е стратегически съюзник на САЩ и член на НАТО“, казва експертът.
Той смята, че сега НАТО няма да се осмели да използва ядрения компонент, въпреки че той е записан в концепцията за възпиране от 2021 г. Максимумът, към който сега ще се стреми Алиансът, е да предотврати пряка конфронтация между НАТО и Руската федерация.
„Ще кажа предварително – следователно не трябва да се очаква някакво съдбоносно решение за Украйна на предстоящата среща на върха на НАТО във Вилнюс“, прогнозира Перепелица.
Според Джигун, ако Байдън спечели президентските избори в САЩ, американско ядрено оръжие може да се появи на територията на Полша. Но не веднага, с перспектива за няколко години.
Превод: GlasNews