Стотици хиляди преподаватели и студенти излязоха по улиците на големите градове в Бразилия, за да протестират срещу съкращаването на субсидиите за федералните университети, съобщиха Франс прес и Ройтерс. Това беше първата национална масова демонстрация срещу крайнодесния президент Жаир Болсонаро от идването му на власт през януари.
Протестните акции, състояли се в 188 градове по цялата страна, бяха белязани и от спиране на учебния процес в стотици частни и държавни университети.
Полицията съобщи за 20 000 демонстранти в град Белем и за 15 000 в столицата Бразилия. Според организаторите 150 000 души са протестирали в Сао Пауло, 70 000 в Салвадор, 20 000 в Куритиба и 15 000 в Бело Оризонти. В Рио де Жанейро десетки хиляди демонстранти изпълниха центъра на града.
Президентът Болсонаро, който е в Тексас, за да получи наградата на Търговската камара САЩ-Бразилия, нарече протестиращите студенти "полезни идиоти", които "нямат нищо в главите си". Думите му бяха посрещнати с гняв в социалните мрежи, отбелязва АФП. (БТА)
Прочетете още
- 18:45 Разбра се най-страшното: има жертва в катастрофата с джипа в София СНИМКИ
- 18:00 "Душата ме боли от вашето безразличие": Майка на момиче с увреждане с разтърсващ пост
- 18:28 Зрелищна буря над Бургас: "Беше страшничко, но красиво!" ВИДЕО+СНИМКИ
- 17:29 Тръмп намери неочакван начин да спре войната в Украйна