Политическото напрежение около Брекзит прилича на гражданска война от ново поколение. Разделението е толкова дълбоко, позициите са толкова непримирими, че е невъзможно да се намери "Средната земя". Поляризацията е видима. Няма кръв, насилие, оръжие, но всички останали елементи са налице. Това коментира д-р Калоян Методиев, политолог, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Британският премиер Тереза Мей се нуждае отчаяно от ново удължаване на процеса, за да предложи за четвърти път някакъв план на гласуване на парламента, уточни Методиев.
"Досега в Европа, дори да имаше страни с по-отстъпчиви позиции, в момента те се обединиха заради хаоса преди европейските избори. Мей отива да чука на вече затворена врата. Втората врата, на която предложи развитие на процеса, е тази на опозицията в лицето на Джереми Корбин, на когото тя предложи серия от разговори, за да излезе от безизходицата. Вторият проблем ще дойде от собствената ѝ Консервативна партия, върху която тя вече губи контрол", допълни той.
"Паниката е видима. Големите финансови институции слагат на кантара Великобритания с 60-милинон и Европейския съюз с с 520-милионен пазар и предпочитат ЕС. Превантивно се изтеглят много от офисите към Европа, Франция, Германия, Холандия, Ирландия".
На въпроса как се приема идеята за втори референдум гостът заяви, че ситуацията е "за всичко има шанс за нищо няма шанс".
"Идеята се отхвърля сред 40% от гражданите. На Мей не ѝ достигат 50-60 депутати, за да прокара споразумението във последния му вид. Всичко е предпоследно. Най-вероятното е напускане без сделка. Засега има усилие е норвежкият сценарий и оставане в митническия съюз", поясни политологът.
Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria.