Шамима Бегум е едва на 15, когато през 2015 година решава да напусне дома си във Великобритания и да замине с двете си най-близки приятелки за Сирия. Четири години по-късно обаче, момичето иска да се завърне обратно у дома. Но не защото е размислила...
"Не съм същата глупава15-годишна ученичка, която избяга от вкъщи преди четири години. Но и не съжалявам за това, което направих“, спокойно казва момичето пред журналист на в. "Таймс“.
Сега тя е на 19 години. Бременна е за трети път и е в деветия месец. Другите й две деца са мъртви.
Шамима е сама. Една от приятелките й загива след избухване на бомба. Съдбата на другата е неясна. Съпругът й е пленен. Сега домът й е лагер за мигранти в Сирия.
Когато през февруари 2015 г. напуска дома си, тя отива директно в Ракка, където е настанена в къща с останалите бъдещи булки. Подала е молба да се ожени за "английско говорящ боец на около 20 – 25 години". Десет дни по-късно се омъжва за холандец, който се е посветил на исляма. С него е до самият край, когато той трябва да се предаде на сирийската армия, а тя става No 28850 от 39 хил. души в лагера.
Ракка била това, което Шамима очаквала: "Животът беше нормален. Всъщност, това, което показват във видеата, които използват за пропаганда, е нормалният им живот. Да, понякога падат бомби и такива неща, но освен това...“
Пред очите й се разкриват какви ли не гледки, включително отрязана глава захвърлена в кош за боклук. Но това "не я шокирало“.
"Беше на пленник от бойното поле, враг на исляма - споделя тя. - Мислех си само за това, какво би сторил на една жена ако имаше шанса.“
Още през първите месеци на новия си живот, Шамима Бегум осъзнала в какво се е забъркала. Съпругът и бил обвинен в това, че е шпиони. Измъчвали го, но все пак го пуснали на свобода. Съдба, която повечето пленени нямали. След това, нейната приятелка била убита в бомбандировка. "Мислех си, че ако ще умираме, ще умрем заедно“, казва тя.
След като бил освободен, съпругът й бил отлъчен като боец на ИДИЛ и те заживели „нормалния си живот“.
През 2017 година била родена първата й дъщеричка Сарая. Ислямска държава обаче започнала да губи територии. "По едно време си мислих, че Халифата няма да оцелее, но съпругът ми каза, че трябва да съм търпелива и обеща, че рано или късно, победата ще дойде“, спомня си момичето.
Но победата не идвала. Нападенията станали ежедневни. Родило й се още едно дете – син, който се разболял й починал, защото в болницата нямали достатъчно лекарства или медицински състав.
Преди няколко месеца си отишла и дъщеричката й, също от болест.
"С Халифата е свършено. Има толкова опозиция и корупция, че не вярвам, че заслужава да победи. Знам какво мислят хората вкъщи за мен. Видях, какво са писали. Но аз искам само да се прибера и да родя детето си. Това е“, категорична е Бегум.
С журналиста на "Таймс“ тя се свързва, за да съобщи на семейството си, че е жива. Всъщност, дълго време всички мислят, че и трите момичета са умрели.
"Навярно никой вкъщи не знае, че съм тук“, казва Бегум. Но бъдещето пред нея не е оптимистично.
Ако тя все още беше непълнолетна, правителството щеше да е длъжно да я прибере във Великобритания, но след като е навършила 19 години, тя сама трябва да вземе своите решения и да се справи със ситуацията. Върне ли се в Обединеното кралство, тя може да бъде пратена в затвора и съдена за подкрепа на тероризма.