Британските вестници тази сутрин са пълни с резултати и коментари за снощната драма в парламента, която демонстрира безсилието на депутатите да намерят изход от драмата с Брекзит, макар и оставили настрана партийните си ангажименти. "Файненшъл таймс" отбелязва, че след като решиха сами да поемат управлението на Брекзит в своите ръце, лишавайки от тази роля премиерката Тереза Мей, те така и не успяха да се обединят около някакъв приемлив за повечето от тях план Б за излизане от Европейския съюз чрез така наречените индикативни гласувания, информира БТА.
И осемте предложения, които артистичният спикер на Камарата Джон Бъркоу бе подбрал като синтез на предложените многобройни опции, не получиха мнозинство. Все пак вестникът отбелязва, че две от тях бяха близо до целта. Едното бе на ветерана консерватор Кенет Кларк за запазване на митническия съюз с ЕС, което получи 264 гласа срещу 272 против. Другото бе на лейбъристката Маргарет Бекет, която предложи всяко споразумение с Брюксел за напускане на ЕС да бъде подложено на общонароден референдум. То събра 268 гласа срещу 295 против.
"Файненшъл Таймс" отбелязва, че и двете предложения са събрали повече гласове, отколкото проектоспоразумението с Брюксел на Тереза Мей, отхвърлено два пъти от депутатите - втория път с 242 гласа. Според вестника това е все пак някаква индикация за посоката, в която се развиват настроенията сред депутатите, тъй като сега предстои опциите да бъдат стеснени и Бъркоу да подложи на вот, вероятно в понеделник, ново индикативно гласуване само за две или три още по-синтезирани предложения, ако междувременно Тереза Мей не се реши на направи трети опит да прокара своя план за Брекзит и той като по чудо да вземе да спечели.
Всекидневникът обаче е скептично настроен относно изгледите й за успех, като отбелязва, че тя е разиграла и последната си карта - обещание да се оттегли, ако споразумението й бъде одобрено, за да може нов премиер да води преговорите за бъдещите отношения с ЕС. Това вероятно й е донесло още известен брой депутатски гласове, но не е разбило групата на хардлайнерите привърженици на Брекзит, и особено на северноирландските юнионисти. Лидерката на последните снощи заяви, че те не могат да подкрепят споразумението, докато не е променена омразната за тях предпазна клауза за отворена граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.
Все пак вестникът оставя известна вратичка за изненади, като отбелязва: почти нищо още не е ясно, но поне опциите все повече се стесняват.
Предпазлив оптимизъм изразява и вестник "Дейли експрес". След като отбелязва, че и осемте предложения са били отхвърлени и все още няма яснота как може да се излезе от "мъглата", вестникът цитира депутата Оливър Летуин, който предложи индикативното гласуване. Според него все пак по този път ще се стигне до решение, около което депутатите да се обединят. "Експрес" цитира и Стивън Баркли - министъра на Брекзит в кабинета на Мей, според когото резултатите от индикативното гласуване са укрепили мнението, че предложеното от нея споразумение с Брюксел си остава "най-добрата опция". Предложени, но отхвърлени бяха "широк набор от предложения" и е ясно, че "няма лесен път напред", казва той.
"Индипендънт" на сайта си цитира заместник-председателя на Консервативната партия Джеймс Клевърли по повод на снощните гласувания, при които всички предложения бяха отхвърлени. Той казва: "Наистина е лесно да се съгласим какво не искаме. Много по-трудно е да се съгласим какво искаме". А лидерът на Шотландската национална партия Иън Блекфорд призова за парламентарни избори, за да се излезе от задънената улица в парламента: "Това е много сериозен момент за всички нас. Трябва да признаем, че този парламент през последните месеци се опита да намери изход от кризата около Брекзит, но се провалихме".
"Индипендънт" излиза с редакционна статия по повод даденото вчера от Мей обещание да се оттегли от поста си, смятайки по този начин да привлече гласовете на някои от най-върлите "брекзитъри", за да прокара своето споразумение през парламента. "Който и да наследи Тереза Мей, ще трябва да разбере, че втори референдум е единственият път да се реши кризата около Брекзит", пише вестникът още в заглавие, като добавя, че планираното оттегляне на министър-председателката променя малко неща по ключовия въпрос как Великобритания може да излезе от сегашните си трудности.
Вестникът резюмира три главни поуки от драмата, разиграла се през последните месеци. Първо, ясно е, че в отношенията с Европа не можем да получим всичко, което искаме, защото тя също си има своите искания и "червени линии" и трябва да намерим компромис. Това е дипломация, а не "капитулация", както твърдят брекзитърите, посочва "Индипендънт".
Второ, има огромна разлика в силите между Обединеното кралство и един икономически и политически блок, който е около 10 пъти по-голям, и ние разчитаме на него за половината от износа ни.
Трето, едни нови парламентарни избори с нов лидер на консерваторите няма да реши почти нищо по европейския въпрос. Почти всички "смутители" и сегашни фракции ще си останат на сегашните места. Предизборната битка така или иначе ще се води води по други въпроси, а не относно ЕС. "Най-вероятният резултат отново ще бъде парламент без ясно изразено мнозинство и без промяна на кръга от проблеми, в който се въртим сега. Пак няма да има обществен консенсус по онова, което се прави сега в името на избирателите, независимо дали премиер ще бъде Борис Джонсън, Доминик Рааб, Джереми Корбин, Чука Умуна или мечето Падингтън".
Британският народ, а не партията на торите или дори нашите депутати, са онези, които трябва да решат сегашната дилема, заключава "Индипендънт", налагайки идеята си за нов референдум.
Лондонският "Гардиън", известен с традиционната си подкрепа за оставането в ЕС, също се спира на предложението на Тереза Мей да се оттегли, за да спечели благоразположението на брекзитърите и да прокара своето споразумение. Според редакционната статия на вестника това е нов опит бъдещето на страната да се направи заложник на "мътните води на вътрешнопартийните боричкания в лагера на консерваторите".
С този ход Мей може да спечели някаква легитимност, а хардлайнерите ще получат шанс да поставят един от своите хора на "Даунинг стрийт". Но тази сделка по никакъв начин не служи на интересите на страната, отбелязва "Гардиън". Начинът, по който Мей предприе последния си ход, е нов израз на навика й да поставя исканията на своята партия над националния интерес.
Евроскептичните ултраси в парламента обичат да си играят на демокрация, като в същото време диктуват своите условия на Мей. Те обаче не обичат толкова демокрацията, когато в парламента се изразяват възгледи, които те не споделят. Те принудиха премиерката да приеме повечето от техните условия, и когато тя не успя да наложи пълния пакет от безумните им искания, сега поставиха оставката й като цена за подкрепа. И дори когато тя я предлага, мнозина от тях пак не са доволни.
Когато сериозните депутати започнаха дискусия за реалистичните опции за Брекзит в парламента - люлката на британската демокрация, торите от задните пейки и техният провалил се лидер се опитват отново да наложат своя почерк върху бъдещето на страната, забравяйки всякаква демокрация, заключава "Гардиън".