Делфините, с техните усмивки и игрив характер, изглеждат много дружелюбни, но учените предупреждават, че те все още са най-големите хищници в океана. Ето защо изследователите съветват да се спазва дистанция при среща с делфини в дивата природа - известно е, че бозайниците са способни да нападат хора и, както показва историята, могат дори да убиват.
Делфинът, причинил смъртта на мъж, е известен като Тиао, любопитен бозайник, станал известен през 1994 г. с необичайната си лекота в общуването с хората. Той редовно общувал с хората и почти всеки ден спирал на кея в Сан Себастиан, Бразилия, пише IFLScience .
Уви, хората злоупотребили с доверието на Тиао: плувци грабнали перката му и се опитали да вдигнат делфина. Освен това е известно, че някои хора се опитват да пъхнат пръчици от сладолед в гърлото на Тиао. Изглежда, че в един момент търпението на бозайника е свършило.
Делфинът реагирал агресивно, когато бил многократно преследван и ранил около 29 плувци, които били изпратени в болница с леки наранявания. А на 8 декември 1994 г. Тиао удря 30-годишен пушач, който умира няколко часа по-късно от вътрешен кръвоизлив поради спукване на стомаха.
Известно е, че друг плувец също е бил ранен по същото време, като се смята, че мъжете са се опитали да закачат Тиао, като са прикрепили предмети към опашката му. Смъртта на мъжа подтикна разработването на програма за управление, която би предотвратила по-нататъшни наранявания или смърт чрез повишаване на обществената осведоменост за вредните взаимодействия и как те могат да имат сериозни последствия за хората, както и за дивата природа.
Програмата, казаха учените, вероятно е била ефективна, тъй като не са докладвани други наранявания. Известно е, че през 1995 г. Тиао напуска местните води и никога повече не е видян.
Изследователите обаче отбелязват, че атаките на делфини изобщо не са необичайни. В резултат на това учените отново ни напомнят, че желанието ни да хуманизираме дивите животни изобщо не влияе на факта, че те остават опасни хищници. Дори животните, които обичаме да приемаме като щастливи и нежни, могат да отприщят отбранително или агресивно поведение, когато ние, плешивите маймуни се доближим твърде много, и ако моралът и самосъхранението не са достатъчно убедителни, за да попречат на хората да тормозят дивата природа.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 16:00 "Снежанка" в Родопите – приказна пещера се крие в дебрите на планината СНИМКИ